ملا قیوم ذاکر یکی از نیروهای طالبان وابسته به سپاه قدس جمهوری اسلامی به عنوان فرمانده نظامی امارت اسلامی در پنجشیر تعیین شده است.

به گزارش رصد بلوچستان، امارت اسلامی ملا قیوم ذاکر یکی از نیروهای وابسته به سپاه قدس را به عنوان فرمانده نظامی در ولایت پنجشیر انتخاب کردند.

بعد از آغاز فصل بهار، نیروهای تاجیک به فرماندهی احمد مسعود جنگ هایی با طالبان داشتند که تاکنون ادامه دارد و هر یک از طرفین ادعای کشتن و اسارت از نیروهای طرف مقابل را دارند.

ذاکر که از فرماندهان طالبان در سمت غرب افغانستان است در سال‌های اخیر با سپاه قدس ایران ارتباطات نزدیکی داشت.

سپاه مراکزی در خراسان، بیرجند و سیستان مملکت بلوچستان بر پا کرده و چیزی شبیه شورای کویته به نام شورای زاهدان درست کرده بود و در مشهد مهمانخانه نیز در اختیار نیروهای طالبان گذاشته بود.

همچنین اردوگاه سفید سنگ فریمان نیز برای آموزش نیروهای طالبان متعیین بود و خانواده‌های شماری از سران طالبان مانند ملا خیر الله و دیگران را در تهران جای داده بودند.

سیاست متناقض جمهوری اسلامی از سویی در حمایت از طالبان و از طرف دیگر سازماندهی حملات با نام داعش بر طرفداران امارت اسلامی برای تضعیف هرچه بیشتر طالبان، افغانستان را وارد دور جدیدی از هرج و مرج کرده است.

عدم به رسمیت شناختن امارت اسلامی توسط کشورهای جهان، درگیری‌های داخلی و ورشکستگی اقتصادی افغانستان را با بحران های جدی مواجه کرده است.