باوجود گذشت سال ها از ورود شناسنامه به سیستم اداری جغرافیای ایران، صد‌ها هزار نفر از مردم بلوچستان از داشتن شناسنامه محروم هستند.

به گزارش رصد بلوچستان، آمار‌های غیررسمی وجود ۱۰۰ هزار بی‌ شناسنامه در بلوچستان را تایید می‌کند، اما طبق جوابیه ثبت احوال به خبرگزاری های جمهوری اسلامی، ۳۰ هزار شناسنامه برای بی‌هویت‌ها از سال ۱۳۹۲ تا سال گذشته صادر شده‌ است.

باتوجه به ادعای ثبت احوال و گفته مردم بلوچ این گفتار درمانی یک دنیا تفاوت میان اظهار نظر مسئولان تا واقعیت وجود دارد.

افرادی که با وجود وضعیت بد معیشتی حق دریافت یارانه هم ندارند. در حالی‌ که اساس اجرای این طرح، حمایت از مستضعفان بوده است.

طبق شواهد موجود، شماری از اهالی جنوب بلوچستان که برخی بالای ۴۰ تا ۵۰ سال سال سن دارند، هنوز شناسنامه ندارند. چند هزار نفر در این استان، فاقد شناسنامه هستند که از این تعداد دست کم ۵۰۰ نفر در دهستان #توتان و #مُهمدان در پایین‌ترین سطح استاندارد زندگی می‌کنند.

شاید ندانیم که بی‌شناسنامه‌ها در بخش #بنت استان از انواع خدمات عمومی نظیر دریافت یارانه، بیمه درمانی، حساب بانکی، دریافت انشعاب آب، برق، تلفن و سایر موارد محروم هستند و حتی نمی‌توانند سفر کنند.

همه این اتفاقات در حالی رقم می‌خورد که این افراد در نهایت آسیب‌پذیری می‌بایست زیر پوشش نهاد‌های حمایتی از جمله بهزیستی و کمیته امداد قرار گیرند، ولی متاسفانه حتی از دریافت یارانه نقدی نیز محروم مانده‌اند.

به گفته ساکنین محلی جنوب بلوچستان فاقدین شناسنامه غالبا بی سواد بوده و از حقوق شهروندی خود اطلاعی ندارند.