جمهوری اسلامی با ناکارآمدی خود در عدم تامین آب به موقع برای کشاورزان شمال بلوچستان، می تواند باعث ضررهای میلیاردی به کشاورزان شود.

به گزارش رصد بلوچستان، جمهوری اسلامی پس از ناکارآمدی و ضعف در گرفتن حق آبه شمال بلوچستان از افغانستان، ناتوانی خود را در پروژه ۴۶ هزار هکتاری و چاه نیمه ها به نمایش می گذارد.

بسیاری از کشاورزان با هزینه های هنگفت، در سایه مدیریت جمهوری اسلامی به آب دسترسی ندارند و زمین های کشاورزی و محصولات آنها از بین رفتن است.

با افتتاح بند کمال خان در کشور افغانستان و تغییر مسیر رودخانه #هیرمند توسط این کشور، حالا چشم امید مردم به تنها ذخایر آب شرب و کشاورزی در شمال بلوچستان یعنی چاه نیمه‌ها است.

از آنجایی که از این ذخایر بزرگ آب شیرین برای مصارف کشاورزی نیز استفاده می‌شود در بین کشاورزان منطقه سیستان نگرانی‌هایی جهت تأمین آب برای کشت محصولات بهاره به وجود آمده است.

شهرهای شمال استان و کلانشهر #دزاپ از این ذخایر تأمین می‌شود، ذخایر آبی که نه‌تنها در سال جاری آبگیری نشده است بلکه درصد قابل‌توجهی از آن در گرمای سوزان شمال بلوچستان تبخیر می‌شود.

همچنین سهمیه آب کشاورزانی که با استفاده از طرح ۴۶ هزار هکتاری اقدام به کشت می‌کنند نیز از چاه نیمه‌ها تأمین می‌شود، علاوه‌برآن سهمیه آب عشایر، تثبیت ریزگردها و آبگیری رودخانه‌های منطقه جهت برداشت آب برای کشاورزی از دیگر مصارف آبی از چاه نیمه‌ها است.

با قطع آب از سوی کشور افغانستان حالا نگرانی‌هایی در بین کشاورزان سیستانی وجود دارد، عدم تأمین آب به‌موقع باعث ضرر میلیاردی به این قشر از جامعه خواهد شد.

این در حالیست که نمایندگان مجلس تاکنون در این مورد اقدامی انجام نداده و تنها به گفتار درمانی و حلوا حلوا کردن دهان مردم را شیرین کرده اند.

چاه نیمه‌ها گودال‌های طبیعی هستند که هنگام سیلاب‌های فصلی افغانستان آبگیری می‌شوند و در نهایت پس از تصفیه به مصرف خانگی می‌رسد.