در جریان گفتگو سیاسی در برنامه «کلاب هاوس» جهان آبادی عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در مقابل سخنان حبیب الله سربازی مجبور به فرار شد.

به گزارش رصد بلوچستان؛ شب جاری دوشنبه ۳ خرداد ماه ۱۴۰۰، گفتگویی با عنوان «حقوق اقلیتها» با حضور دکتر جلیل رحیمی جهان آبادی، دکتر جلال جلالی زاده، دکتر محمود صادقی برگزار شد که «حبیب الله سربازی» دبیر کل حزب بلوچستان راجی تپاکی در آن حضور یافت و به بیان دیدگاه های مردم بلوچستان پرداخته و در خصوص ریشه مشکلات بلوچستان صحبت کرد.

وی در آغاز صحبت با اشاره به کشته شدن صدرا نارویی و سوختبران بلوچ در مرز سراوان از جهان آبادی پرسید که بعد از بازدید چرا مساله را پنهان کرده و برای مردم بیان ننمودید؟

جهان آبادی با انکار موضوع کشته و زخمی شدن ۳۷ بلوچ، تعداد آنها را ۴ نفر عنوان کرده و این موضوع را به ارتش پاکستان و تبلیغات منفی رسانه ها نسبت داد.

اما حبیب الله سربازی با خواندن اسامی کشته شدگان سراوان، جهان آبادی را در شوک بی پاسخی فرو برد و مساله را به بخشدارهای بلوچ منتسب کرد.

دبیرکل حزب راجی تپاکی همچنین علت مشکلات بلوچستان را استعمار عنوان کرد و گفت: «۹ دهه پیش بلوچستان و دیگر مناطق ملتها به روش نظامی و بدون اینکه خواست مردم مناطق پرسیده شود به صورت نظامی تصرف شد و از آن زمان توسط نیروهای نظامی غیر بومی اداره میشود. این نیروها قانونی که هیچ سنخیتی با شرایط فرهنگی و مذهبی مردم ندارد را برای کُرد یا بلوچ سنی تصویب کرده و سپس با زور اسلحه و فشار نظامی و سیاسی میخواهند اجرایش کنند، این ریشه اصلی مشکلات کنونی است که ما به آن میگوییم: استعمار!»

نامبرده در ادامه با بیان این استدلال که «طرح موسوم به توسعه سواحل مکران مصوب شده ولی اجرای آن به همین نیروهای نظامی و امنیتی غیر بومی سپرده شده و دبیرخانه آن در وزارت دفاع است، از هم اکنون مشخص است که این طرح برای بلوچ نیست بلکه به نفع سلطه است.»

در مقابل، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با بیان اینکه شما با توسعه مشکل دارید خواست مساله را به بیراهه بکشاند که حبیب الله سربازی گفت: «خود دریادار خانزادی فرمانده نیروی دریایی ارتش در جاسک به مردم گفت، “خودتان را برای یک جمعیت ۶ میلیونی آماده کنید”، اگر این طرح امنیتی و ضد بلوچ نیست، چرا باید بافت جمعیت بلوچستان تغییر کند و بلوچ هیچ سهمی از توسعه نداشته باشد؟»

در ادامه عاجز شدن جلیل رحیمی جهان آبادی از پاسخ به پرسش های حبیب الله سربازی گروه گفتگو را ترک کرد.

دبیر کل بلوچستان راجی تپاکی در نهایت گفت: «می بینید که گفتگوی اصلاح طلبی جواب نمیدهد، در‌همین گروه آقای جهان آبادی به راحتی اصلاح طلبان را پیچاند، اما وقتی واقعیت های عریان بیان شدند راهی جز فرار از صحنه پیدا نکرد.»