وزارت امور خارجه فرانسه روز چهارشنبه ۱۰ مارس ۲۰۲۱ اعلام کرد اروپا آماده است افراد و نهاهای ناقض حقوق بشر در ایران را تحریم کند.

به گزارش رصد بلوچستان، وزارت امور خارجه فرانسه ضمن ابراز نگرانی شدید درباره اوضاع حقوق بشر به ویژه آزادی بیان و آزادی رسانه‌ها، از آمادگی اروپا برای وضع تحریم علیه تهران خبر داد.

ژان ایو لو دریان وزیر امور خارجه این کشور دو هفته پیش در شورای حقوق بشر درباره سرنوشت نسرین ستوده وکیل سرشناس ایرانی ابراز نگرانی کرد بود. او همچنین خواستار آزادی فریبا عادلخواه پژوهشگر ایرانی-فرانسوی شد که پس از ۱۶ ماه زندان، از ۳ اکتبر در حصر خانگی به سر می‌برد.

همزمان با افزایش شکایات علیه ایران در دادگاه‌های ایالات متحده که منجر به مطرح شدن پرونده‌های جنایی متعددی علیه مسئولان رژیم ایران در خارج از این کشور شد، وزارت امور خارجه آمریکا روز سه‌شنبه ۹ مارس ۲۰۲۱ دو بازجوی سپاه پاسداران به نام‌های علی همتیان و مسعودی صفداری را به فهرست سیاه نقض حقوق بشر افزود وتحریم‌هایی علیه آنها وضع کرد.

در بیانیه وزارت امور خارجه آمریکا آمده که دو بازجوی تحریم‌شده در نقض گسترده حقوق بشر دست داشته و دست به شکنجه و مجازات بی‌رحمانه و غیرانسانی در حق زندانیان سیاسی و بازداشت‌شدگان اعتراضات ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ زده‌اند؛ موضوعی که سبب شد نام آنها به فهرست سیاه حقوق بشر افزوده شود.

آمریکا تاکید کرد که به روند استفاده از همه ابزارهای مناسب برای وضع تحریم علیه همه افراد درگیر در نقض حقوق بشر و تخلف در ایران ادامه می‌دهد و با همکاری همپیمانانش روند پیگرد این گونه اقدامات را تقویت خواهد کرد.