آمریکا دهها میلیون دلار بنزین جمھوری اسلامی از نفتکشهای توقیفی را فروخت.

به گزارش رصد بلوچستان، مایک رایموندی سخنگوی وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرد، سوخت مصادره شده جمھوری اسلامی را که بیش از یک میلیون بشکه بوده را فروخته است و پول حاصل از فروش آن به بنیاد قربانیان تروریسم در آمریکا خواهد رسید.

در همین رابطه یک نفتکش دیگر که هفتهٔ گذشته توقیف شده و حامل نفت ایران است هم‌اکنون در راه رسیدن به بنادر آمریکا است.

سخنگوی وزارت دادگستری آمریکا روز پنج‌شنبه ۲۳ بهمن، اعلام کرد فروش محمولهٔ فوق، اخیراً تمام شده و اکنون مقامات وزارت دادگستری در انتظار حکم دادگاه واشنگتن هستند تا بتوانند این مبلغ را که به دهها میلیون دلار می‌رسد به بنیاد قربانیان آمریکایی کشورهای حامی تروریسم واریز کنند.

سال گذشته آمریکا محمولهٔ ۱/۲ میلیون بشکه بنزین را که در چهار تانکر به‌ سوی ونزوئلا می‌رفتند، با اعلام این ‌که آنها حامل سوخت متعلق به جمھوری اسلامی هستند، توقیف کرد و پس از چندی اعلام شد که محمولهٔ این تانکرها مصادره شده و به فروش می‌رسد.

هفتهٔ گذشته آمریکا نفتکش یونانی آشیل که با پرچم لیبریا بوده را توقیف کرده است. این کشتی به‌جای محمولهٔ نفتی عراق، حامل نفت خام ایران بود و با جعل مدارک دربارهٔ محمولهٔ آن قصد دور زدن تحریم‌های نفتی جمھوری اسلامی را داشته‌ است‌.

اکنون به‌منظور مصادرهٔ محمولهٔ نفت خام کشتی آشیل شکایتی در آمریکا روانهٔ دادگاه شده که جمھوری اسلامی هنوز دربارهٔ توقیف نفتکش فوق اظهارنظر رسمی نکرده است.

تحریم‌های نفتی آمریکا علیه جمھوری اسلامی در دوران دونالد ترامپ به شدیدترین حالت خود در سالهای اخیر رسید، گرچه جو بایدن، رئیس‌جمهوری فعلی آمریکا در کارزار انتخاباتی خود، از تمایل کشورش به بازگشت به برجام سخن گفته ولی در هفتهٔ جاری اعلام کرد برای بازگرداندن جمھوری اسلامی به میز مذاکره حاضر نیست تحریم‌ها علیه این کشور را لغو کند.