بامداد شنبه ۴ بهمن ماه ۹۹ زیربنای مصلای اهل سنت در شهر پهره تخریب شده و جمهوری اسلامی برای ایجاد جو خفقان و ارعاب، یک روحانی بلوچ را بازداشت کرده است.

به گزارش رصد بلوچستان، در پی تخریب زیربنای مصلای اهل سنت در #پهره و بازداشت یک روحانی سنی بلوچ، نگرانی موج برخوردهای امنیتی در بلوچستان افزایش یافته است.

همزمان گزارش‌هایی از جو امنیتی و تیراندازی در روز گذشته ۵ بهمن ماه در پهره نیز رخ داده است.

در هفته‌های گذشته هم اعدام شماری از فعالان و شهروندان بلوچ با اعتراض شهروندان و هشدار نهادهای ناظر بر وضعیت حقوق بشر در جغرافیای ایران مواجه شد.

گزارش‌ها حاکی است، بامداد شنبه ۴ بهمن ماه ۹۹ زیربنای عیدگاه (مکان مذهبی اهل سنت) در شهر پهره تخریب شده است.

کمپین فعالین بلوچ می‌گوید: “شورای تامین [استان] به همراهی نیروهای مسلح به مصلای اهل سنت ایرانشهر یورش برده و اقدام به تخریب فنداسیون آن کردند”.

همچنین جمهوری اسلامی برای فشار حداکثری به علمای بلوچ و ایجاد فضای ارعاب و خفقان اقدام به بازداشت یکی از روحانیون بلوچ کرده است.

مولوی ناصر به همراه چند تن دیگر از فعالین مذهبی قصد داشته در جلسه ای در رابطه با تخریب فنداسیون مصلای اهل سنت #پهره در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شرکت کند.

عبدالله عارف، مدیر کمپین فعالین بلوچ به بی بی سی فارسی گفته، این نهاد تنها در دو ماه گذشته اعدام دستکم ۱۶ شهروند بلوچ را در جغرافیای ایران ثبت کرده است.

اطلس‌زندان‌های ایران که وضعیت زندانیان سیاسی در ایران را زیر نظر دارد، به بی بی سی فارسی گفت دستکم هفت نفر از محکومان با اتهام‌های سیاسی اعدام شده‌اند.

اطلس‌زندان‌های ایران همچنین از اجرای حکم اعدام سه زندانی دیگر بلوچ نیز ابراز نگرانی کرده است.

بنابر گزارش‌ها، جاوید دهقان، حامد ریگی، مولوی امان‌الله بلوچی و حافظ عبدالرحیم کوه نیز در آستانه اعدام قرار دارند.