فعالان ایرانی نسبت به امتیازات دولت جدید آمریکا به تهران هشدار می دهند. نجات توافق هسته ای نباید به ضرر حقوق بشر باشد.

به گزارش رصد بلوچستان، شادی صدر، وکیل حقوق بشر در مصاحبه با دویچه وله گفته که در چهار سال گذشته اتفاقات زیادی افتاده است. ایران دیگر کشوری نیست که دولت اوباما با آن توافق هسته ای را امضا کرد.

این وکیل ۴۷ ساله به عنوان مدیر اجرایی سازمان غیر دولتی “عدالت برای ایران” (JFI) مستقر در لندن کار می کند که نقض حقوق بشر در ایران را مستند می کند.

صدر یکی از فعالان حقوق بشر است که مخالف بازگشت آمریکا به توافق هسته ای با ایران است. این گروه از دولت آمریكا درخواست می كنند كه تحریم های ایران را لغو نكند.

آنها خواستار این هستند، افرادی كه مسئول نقض جدی حقوق بشر در ایران هستند، باید محاکمه شوند. به عنوان مثال کسانی که اعتراضات سراسری را در نوامبر ۲۰۱۹ (آبان۹۸) سرکوب کردند.

شادی صدر کماکان در حال جمع آوری اسناد و سرنخ‌هایی در مورد هویت تظاهرکنندگان کشته شده و چگونگی مرگ آنها است. عفو بین الملل گفت، در پنج روز اول اعتراضات آبان۹۸، حداقل ۳۰۴ معترض کشته شده‌اند که اکثر آنها به بالاتنه یا سرشان شلیک شده است‌، حداقل ۲۳ نفر از کشته شدگان زیر ۱۸ سال بودند.

پیش از این، حکومت ایران در اواسط بحران اقتصادی، یارانه قیمت بنزین را یک شبه کاهش داد که بهانه ای برای عظیم ترین خیزش مردم در ۴۰ سال گذشته در ایران را به وجود آورد.

فعالان ایرانی حقوق بشر نه تنها حسن روحانی را که در سال ۲۰۱۷ مجدداً انتخاب شد، از مقصرین سرکوب خشن اعتراضات آبان ۹۸ می دانند، بلکه معتقدند سرکوب و دستگیری خودسرانه زنان و فعالان دانشجویی، روزنامه نگاران، منتقدان و نمایندگان اقلیت های قومی در دوره تصدی وی شدت گرفته ‌است.

نامه سرگشاده ۳۸ فعال از ایران به جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا که چهارشنبه گذشته منتشر شد، می گوید: «حکومت دینی در ایران در آستانه سقوط است.» آنها از رئیس جمهور آمریكا می خواهند كه فشار حداكثری سیاسی، دیپلماتیک و مالی را بر جمهوری اسلامی حفظ نماید و برای بهبود وضعیت حقوق بشر در ایران تلاش كند.

این نامه‌ی جنجال‌برانگیز در شبکه های اجتماعی ایران حمایت شد. به ویژه فعالان خارج از کشور امضا کنندگان را قهرمانانی شجاع توصیف می کنند که مرعوب نمی شوند و حقیقت را می گویند. فعالان مشهوری که مدت‌های طولانی را در حبس سپری کرده اند نامه به بایدن را امضا کردند.