اهالی روستاهای نوگین و گیشدان در دهستان سورک بخش لیردف شهرستان بنگلان مملکت بلوچستان از حداقل امکانات زندگی محروم هستند.

به گزارش رصد بلوچستان، بسیاری از مناطق بلوچستان به بهانه توسعه و آبادانی از مملکت بلوچستان به استان های دیگر الحاق شدند که پس از گذشت سال ها همچنان فقر و محرومیت آنها رفع نشده بلکه به مراتب بیشتر از گذشته شده است.

مدتهاست ۱۴ روستای #نوگین و #گیشدان و منطقه #جانوری دهستان #سورک از حداقل امکانات زندگی محروم هستند.

علاوه بر مشکلات رایج، اغلب روستاهای نوگین و گیشدان دچار مشکلات مخابراتی هستند که البته این محرومیت با توجه به فاصله ۶٠ کیلومتری این روستاهای کوهستانی به شهر #لیردف باعث مشکلات دیگری شده است.

بنابر اعلام یکی از اهالی این منطقه، اگر اتفاقی اورژانسی در این روستاها رخ دهد عملا امکان خبررسانی و امداد رسانی وجود ندارد و بخاطر وضعیت وخیم راه های کوهستانی ساعت ها طول می کشد تا اورژانس وارد منطقه شود. هر چند امکانات درمانگاه لیردف و بیمارستان بنگلان مملکت بلوچستان هم بعضا جوابگو نیست و گاهی بیماران با مشکلات فراوان راهی بیمارستان های #میناب و #بندرعباس می شوند.

این منبع گفت: “نزدیکترین خانه بهداشت به منطقه #جانوری مربوط به خانه بهداشت روستای #خیرآباد نوگین و گیشدان است که ۳٠ کیلومتر جاده خاکی و کوهستانی است که باعث شده تا شهروندان ساعت ها برای رسیدن به روستای خیرآباد در مسیر باشند.”

یکی از اساسی ترین مشکلات نوگین و گیشدان، ۶٠ کیلومتر راه نامناسب و کوهستانی است، جاده هایی که علاوه بر وانت های شاسی بلند عملا برای دیگر خودروها مناسب نیست.

مملکت بلوچستان با وجود سرمایه های هنگفت، مردم بلوچ از حداقل امکانات محروم هستند و جمهوری اسلامی با بی توجهی تاکنون اقدامی در دستور کار نداشته است.