اهالی روستای بارگدان از توابع شهرستان گیه، در قرن ۲۱ همچنان در کپر زندگی می کنند.

به گزارش رصد بلوچستان، روستای #بارگدان از توابع بخش #بنت شهرستان #گیه فاقد حداقل امکانات زندگی است و اهالی آن با مشکلات عدیده ای دست و پنجه نرم می کنند.

این در حالیست که بارها مشکلات اهالی این روستا رسانه ای شده و فعالین رسانه ای با ساخت مستندهایی مشکلات آن را به نمایش گذاشته اند اما تاکنون اقدامی انجام نشده است.

اهالی روستای #بارگدان بخش #بنت در شهرستان #گیه، در سایه بی توجهی و بی تدبیری مسئولین، همانند عشایری که صدها سال قبل این منطقه را برای یکجا نشینی برگزیدند، در خانه های کپری و نامقاوم زندگی می کنند. خانه هایی که از تنه، ساقه، برگ‌های درخت خرما، سنگ و گل توسط اهالی همین روستا ساخته می‌شود.

از دیگر محرومیت های ساکنین این منطقه می‌توان به فقدان آب آشامیدنی سالم، نبود مراکز بهداشتی، مشکلات تحصیلی کودکان و البته عدم وجود جاده های مناسب و آسفالته اشاره کرد.

راه دسترسی به این روستا به قدری طولانی و دشوار است که فقط حیوانات باربر و موتورسیکلت‌ها قادر به طی کردن آن هستند.

اگر کسی بیمار شود، چندین نفر از اهالی روستا، بیمار را روی یک برانکارد دست‌ساز می‌گذارند و به ناچار مسافتی ۲۰ کیلومتری را با پای پیاده در سخت‌ترین مسیرهای کوهستانی و در دل رودخانه طی می کنند.

علیرغم گذشت بیش از دو سال از اقدام مسئولین به جهت ساختن راهی مناسب برای اهالی این روستا، تاکنون فقط چند کیلومتر از راه، آن هم به صورت ناقص انجام شده است و اهالی روستای «بارگدان» روزانه با محرومیت های متعدد مذکور، دست و پنجه نرم می کنند.