همزمان با برنامه ساخت و سازهای گسترده ای که عمدتا به شکل شهر و شهرکها قرار است در سواحل بلوچستان ایجاد شوند که همکاری رسمی چین در این برنامه ها توافق شده است. چین قرار است در تهران نیز انبوه سازی کند.

مهدی هدایت، مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران، ۲۰ دی اعلام کرده بود که «در سفر هیئت چینی به تهران برای ساخت ۲۰۰ هزار واحد مسکونی در پایتخت به تفاهم رسیدیم.»

ایرج رهبر، رئیس کانون انبوه‌سازان کشور، اخیرا در گفت‌وگو با سایت «اکونگار» نرخ پیشنهادی توسط چینی‌ها برای ساخت‌وساز در ایران را «غیر منطقی» عنوان کرده و گفته بود که احتمالا برای آن‌ها «در بحث تهاتر نفت امتیازاتی در نظر گرفته شده است.»

به گفته آقای رهبر قیمت پیشنهادی چینی‌ها برای ساخت هر متر مربع مسکن در ایران ۱۰۰ دلار بوده، در حالی که آن‌ها به طرف‌های عراقی و سوری ۳۵۰ دلار قیمت داده بودند.

در همین رابطه احمد خرم، وزیر راه و ترابری در دولت محمد خاتمی و رئیس پیشین سازمان نظام مهندسی ساختمان، هم روز پنجم اسفند در گفت‌وگو با سایت «جماران» تصمیم ساخت مسکن توسط چینی‌ها را «سیاسی» خوانده و گفته بود که آن‌ها با «نفت ۳۰ درصد زیر قیمت جهانی» در ایران خانه می‌سازند.

مشابه این وضعیت در سواحل بلوچستان در حال اتفاق است و انبوه سازی گسترده ای با همکاری شرکت های چینی‌ قرار است اتفاق بیفتد که طرح های کارشناسی و اولیه آنها پایان یافته و کار وارد فاز اجرایی شده و در مرحله اول دو شهر با ظرفیت اولیه ۲۵ هزار نفری در حال ساخت است.