بسیاری از سازمان ها و احزاب سیاسی از کشورهای عربی و ملل غیرفارس، سالگرد ۹۶ سالگی اشغال عرب احوازی توسط دولت جغرافیای ایران را محکوم کردند.

به گزارش رصد بلوچستان، جمع کثیری از رهبران سازمانهای و شخصیتهای ملی عرب احوازی و ملل غیر فارس تحت اشغال ایران و نیروهای ملی و دمکراتیک از کشورهای عربی عراق لبنان و سوریا، یمن و الجزائر، تونس و موریتانی به دعوت شورای رهبری نیروهای مقاومت ملی احواز در تاریخ ۱۸ اپریل ۲۰۲۱ بمناسبت سالگرد ۹۶ سالگی اشغال نظامی احواز توسط دولت اشغال گر ایران از طریق شبکه انترنتی زوم دور هم جمع شده و این جنایت رژیم اشغالگر ایران را محکوم کرده و حمایت کامل خود را از مبارزات بحق ملت عرب احواز و دیگر ملل تحت اشغال ایران اعلام کردند.

در پایان کنفرانس حاضرین با صدور اطلاعیه ای مواضع خویش را اعلام کردند.

این مواضع به شرح ذیل می باشد:

ما شرکت کنندگان در اين كنفرانس که به مناسبت نود و ششمین سالگرد اشغال نظامی دولت احواز توسط ایران اشغالگر برگزار گردید، جنایات دشمن اشغالگر در احواز که هنوز ادامه دارند را محکوم کرده و اعلام می کنیم:

۱- ما اشغال دولت احواز توسط ایران در ۲۰ آوریل ۱۹۲۵ را محکوم کرده، و همچنین تمام سیاستهای سیستماتیک دشمن ایرانی که برای از بین بردن هویت عربی الاحواز و ملت آن از طریق سلسله اقدامات وحشیانه و نقض آشکار مفاد اعلامیه جهانی حقوق بشر و حقوق بین الملل را قویا محکوم میکنیم.
۲- از اتحادیه عرب، کشورهای عربی و کشورهای شورای همکاری خلیج عربی می خواهیم که احواز را به عنوان یک کشور عربی تحت اشغال به رسمیت بشناسند.
۳- ما حمایت مطلق خود را از مبارزات ملت عرب الاحواز برای آزادی و استقلال تا احیای دوباره کشور مستقل احواز تأیید می‌کنیم.
۴- ما اشغال سرزمینهای ملل غیر فارس در جغرافیای سیاسی موسوم به ایران را محکوم کرده و از این ملتهای مظلوم تحت اشغال تا رسیدن به حق تعیین سرنوشت و استقلال ملی خود حمایت می کنیم.
۵- ما اشغالگری ایران و جنایات شبه نظامیان تروریستی آن در عراق، سوریه، یمن و لبنان را محکوم و تقبیح نموده و خواستار عقب نشینی فوری آنها هستیم.
۶- ما پشتیبانی کامل خود را از قطعنامه های بین المللی که با هدف متوقف ساختن برنامه هسته‌ای و موشکی ایران که امنیت و ثبات منطقه‌ای و بین المللی را به خطر می‌اندازد اعلام نموده خواهانه خاورمیانه خالی از سلاح هسته ای هستیم.
۷- از کشورهای شورای امنیت سازمان ملل متحد می خواهیم که به رژیم اشغالگر ایران فشار آورده تا به قوانین بین المللی در مورد حق تعیین سرنوشت ملت ها پایبند باشد و به حاکمیت کشورها احترام بگذارد، و سیاست های تروریستی خود را متوقف کند.
۸- از گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر در امور ایران دعوت می‌کنیم تا از مناطق تحت اشغال ایران بازدید کند و از درد و رنج ملت عرب احواز، به ویژه از حال و وضعیت وخیم اسیران دربند ایران اشغالگر مطلع شود.
۹- ما توافق نامه اقتصادی و نظامی دولت چین و ایران را که در درجه اول مبارزات ملل تحت اشغال ایران و ثروتهای انان را هدف قرار داده است غیر مشروع دانسته و ان را محکوم میکنیم.
۱۰- ما از سازمان بهداشت جهانی می خواهیم که از سرزمین های ملل غیر فارس تحت اشغال ایران بازدید کند ؛ تا از چگونگی استفاده دولت ایران از انتشار فایروس کوید ۱۹ بعنوان سلاح کشتار جمعی ملل غیر فارس تا کنون استفاده نموده و این ملل را از ساده ترین امکانات بهداشتی و انسانی محروم نموده است.

در پایان ما به مبارزات ملت عرب الاحواز و ملل غیر فارس تحت اشغال ايران درود مييفرستيم و همچنین به ملتهایی که علیه اشغالگران و شبه نظامیان تروریستی وابسته به ایران در عراق، یمن، سوریه و لبنان قیام کردند درود و تهنیت عرض نموده، پشتیبانی کامل خود را برای رویارویی با سیاست های مداخله جویانه و توسعه طلب رژیم ایران اعلام میکنیم.

یکی از احزاب سیاسی در این کنفرانس، «حزب بلوچستانء راجی تپاکی» بوده که حبیب الله سربازی دبیرکل حزب در این کنفرانس شرکت داشته اند.

در این کنفرانس ۳۴ حزب و سازمان سیاسی از کشورهای عربی و ملل غیرفارس شرکت داشته اند.