چند گروه از اپوزیسیون ایرانی با انتشار بیانیه ای اعدام یکی از جوانان بلوچ با نام جاوید دهقان خلد توسط جمهوری اسلامی که روز شنبه انجام شد را محکوم کردند.

به گزارش رصد بلوچستان، گروه های تلاشگران راه آزادی ایران، نهاد همبستگی برای گذار از جمهوری اسلامی، هواداران سوسیال دموکراسی برای ایران، حزب دمکرات مسیحی ایران، انجمن اتحاد سکولار دمکرات های هانوفر، جنبش همبستگی ستم دیدگان دادخواه و صدای موج آزادی اعدام جاوید دهقان خلد و جوانان بلوچ را در بیانیه ای مشترک به شدت محکوم کردند.

متن این بیانیه به شرح زیر است:

اعدام هموطن بلوچ؛ نگذاریم جنایت عادی شود
هموطن گرامی:
هم میهنان ما روزهای بسیار دشواری را می گذرانند. این ویروس کرونا نیست که مردم را دچار ظلم، اعدام، گرانی، بیکاری و فقر کرده است بلکه این حاکمان فساد و غارتگرند که مردم را به فقر و نیستی کشانده اند.

این جانیان هرچه در افکار عمومی منفور تر می‌شوند، درنده خوتر و خونخوار تر شده و دستگیری ها و شکنجه و اعدام ها را افزایش میدهند.

علیرغم اعتراضات مخالفان حکومت فاشیست اسلامی و مجامع حقوق بشری به موج اعدام‌ها در ایران، صبح روز شنبه مورخ ۱۱ بهمن ۱۳۹۹ زندانی سیاسی ‎#جاویددهقانخلد اعدام شد.

درحالی که ”سه روز قبل رد اعاده دادرسی در سیستم ثبت شده” و وکیل وی قصد داشته که روز شنبه تقاضای اعمال ماده ۴۷۷ را ثبت کند.

نهادها و گروهی از اپوزیسیون ایرانی اعتراض خود را به اعدام نا عادلانه جوان برومند بلوچ جاوید دهقان اعلام می‌دارند و از مجامع بین المللی خواستار محکوم کردن این جنایت هستند.

تنها اتحاد و یگانگی ما میتواند به حاکمیت این جانیان وغارتگران خاتمه دهد.