محمد حجازی یکی از مشهورترین فرماندهان سرکوبگر سپاه قدس به شکل مرموزی جان خود را از دست داد.

به گزارش رصد بلوچستان، شامگاه یکشنبه ۲۹ فروردين ۱۴۰۰ اخبار ضد و نقیضی درباره مرگ سرتیپ محمد حجازی، جانشین نیروی قدس سپاه منتشر شد. در حالی که روابط عمومی سپاه پاسداران با انتشار بیانیه‌ای، علت مرگ او را عارضه قلبی اعلام کرد، محمد مهدی همت، پسر محمد ابراهیم همت فرمانده سرشناس ایرانی در جنگ با عراق، در صفحه توئيترش نوشت که علت مرگ محمد حجازی عارضه قلبی «نبوده و نیست».

همت در توئیتی كه به سرعت در شبکه‌های اجتماعی بازنشر شد، حجازی را «شهید» خوانده و از «فدا شدن» این «سرباز» علی خامنه ای خبر داد و نوشت «فقط بگویم علت پر کشیدن، عارضه قلبی نبوده و نیست.»

او دقایقی پس از انتشار گسترده توئیتش، صفحه‌اش را از دسترس عموم خارج کرده و به حالت خصوصی در آورد.

حجازی که نام کامل او “سید محمد حسین‌زاده حجازی” است از چهره‌های خشن و تندرو ایران بود که نامش به سرکوب معترضین و قلع و قمع مخالفان مقرون بود.

به گفته منتقدان، حجازی در دوره‌ای که فرماندهی بسیج را بر عهده داشت، نقش مهمی در سرکوب جنبش سبز و پیروزی محمود احمدی‌نژاد در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۳۸۸ ایفا کرد.

او به دلیل مشارکت و نظارتش بر موارد متعدد نقض حقوق بشر و آزادی بیان و سرکوب مخالفان و منتقدان در لیست تحریم‌های حقوق بشری ایالات متحده و اتحادیه اروپا قرار گرفت.

نام محمد حجازی همچنین در لیست مقامات ایرانی آمران بمب‌گذاری مرکز فرهنگی یهودیان در بوینس آیرس، پایتخت آرژانتین در ۱۸ ژوئیه ۱۹۹۴ هم دیده می‌شود.

این بمب‌گذاری که سبب تحت تعقیب گرفتن شماری از چهره‌های سیاسی سرشناس ایران شد، ۸۵ کشته و صدها مجروح بر جای گذاشت.

او در دوران جنگ ایران با عراق هم به سرکوب احزاب کُرد در مناطق غربی ایران، از جمله دو حزب دموکرات کردستان ایران و کومله پرداخت.

علی خامنه‌ای، در ۱۲ مهر ۱۳۸۸ حجازی را به معاونت آماد و پشتیبانی تحقیقات صنعتی ستاد کل نیروهای مسلح ایران منصوب کرد. همچنین معاون هماهنگ‌کننده سپاه پاسداران، جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران، معاونت آماد، پشتیبانی و تحقیقات صنعتی ستاد کل نیروهای مسلح و جانشین قرارگاه ثارالله از جمله مسئولیت‌های حجازی به شمار می‌رود.

او در دی ‌ماه ۱۳۹۸ با حکم حسین سلامی، فرمانده کل سپاه به عنوان جانشین فرماندهی نیروی قدس منصوب شد.