سه میلیون تُن فولاد یعنی تقریباً ۱۰ درصد فولاد تولیدی جغرافیای ایران در سال ۱۳۹۹ در زنجیره تولید و صادرات کشور مفقود شده است.

به گزارش رصد بلوچستان، سید رضا شهرستانی، عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، از گم شدن سه میلیون تُن فولاد در زنجیره تولید و صادرات کشور خبر داده است.

شهرستانی ضمن اعلام این خبر گفته است: «در سال ۹۹ بیش از ۳۰ میلیون تُن فولاد در کشور تولید شد که از این مقدار ۱۵ میلیون تُن در داخل کشور مصرف و ۱۲ میلیون تُن دیگر نیز صادر شد بنابراین سه میلیون تن فولاد در زنجیره مصرف و صادرات گم شده است.»

این عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد با مقایسه بین آمارهای ظاهری با آمارهای واقعی و اعلام سه میلیون تُن اختلاف آماری افزود: «این رقم ۱۰ درصد تولید فولاد کل کشور است که به نظر می‌رسد قاچاق شده است چرا که وقتی اختلاف بین قیمت داخل و خارج زیاد باشد قاچاق نیز زیاد می‌شود.»

فساد در صنعت فولاد به حدی بدیهی و نهادینه شده است که برای نمونه کارگران گروه ملی فولاد در سه سال اخیر بارها علیه مافیای صنعتی و لابی فولاد اعتراض کرده اند.

ایران عنوان دهمین تولیدکننده فولاد جهان در زمینه تولید آهن اسفنجی، تیرآهن سبک، شمش آهن و لوله را دارد.

سپاه در ابتدا به بهانه تامین نیاز بخش نظامی و صنایع موشکی وارد این صنعت شد سپس با تبدیل شدن به بزرگترین مافیای فولاد در منطقه منبع درآمدزایی هنگفتی در زمان تحریم ایجاد کرد.

سپاه پاسداران در طول سالیان سعی داشته است به روش های مختلف مافیای پیچیده‌ای برای تکمیل سلطه بر صنعت فولاد و بالا کشیدن درآمدهای آن به‌ عنوان یکی از مهمترین منابع درآمد کشور در داخل و خارج کشور ایجاد کند.

غول مافیایی سپاه پاسداران در ایران بدون هیچ مانع قانونی، صاحب شرکت‌ها و هولدینگ‌ها در زمینه های مختلف است و با گسترش نفوذ خود در تمام شبکه‌های صنعتی و تولیدی شبکه مافیایی پیچیده ای را تشکیل داده است.

سپاه چندین سال است با سازماندهی بنگاه‌های اقتصادی و شبکه‌های مالی بر اساس منافع و نیازهای خود سعی دارد تا از خیریه ها و شرکت‌های خصوصی و بورس در جهت منافع خود نهایت استفاده را ببرد.

علیرضا سلیمی عضو نمایندگان مجلس یازدهم، به نقل از خبرگزاری مجلس در ۶ آبان ۹۹ با اشاره به افزایش ۲۱۲ درصدی قیمت فولاد گفته بود: «قیمت داخلی را چین و آمریکا برای ما مشخص کنند حالا این یک بخش است که منشاء گران‌فروشی داخلی شده علاوه بر آن قیمتی که در داخل کشور الآن دارد به فروش می‌رود نسبت به قیمت فوق، بیش از صد دلار دارد به مردم گرانتر فروش می‌رود چرا باید به مردم خودمان فولادی که ما مازاد داریم صادر می‌کنیم، چرا این باید به این سبک به مردم فروش برود؟ در شش ماهه اول امسال حدوداً ۲۲ درصد شمش در بورس عرضه شده الباقی کجا رفته؟ همین باعث ایجاد یک نوع گران‌فروشی در این محصول شده است»

سلیمی همچنین در ادامه با اشاره به مافیای حاکم بر صنعت فولاد افزود: «مشکل دوم مافیایی است که اینجا شکل گرفته یک مافیای پیچیده، مشکل سوم عدم شفافیت است ۱۶ میلیون تن فولاد صادر می‌شود حداقل سال گذشته یعنی سال ۹۸ حدود ۵ میلیارد دلار از طریق صادارت فولاد درآمد داشتیم. سؤال این است این ارز چگونه وارد چرخه در داخل کشور شده است. آیا بازگشته آیا بازنگشته آن مقداری که برگشته چگونه هزینه شده است؟»

غنی نظری خانقاه عضو دیگر مجلس نیزهمان روز در این خصوص با اذعان به اینکه گرانی قیمت فولاد که تولید داخلی است و ربطی به تحریم، مشکل واردات و… ندارد گفته بود: «امروزه مجدا سلطانهایی به‌نام سلطانهای فولاد در کشور به‌وجود می‌آید که لازم است که دقت داشته باشیم»

ردپای مافیای سپاه پاسداران در سرنوشت نامعلوم سه میلیون تُن فولاد به علاوه فسادهای عظیم دیگر در صنایع حیاتی کشور مانند پتروشیمی نفت و … بیانگر حاشیه امن سیاسی این ارگان و فساد سیستماتیک نهادینه در حکومت است.