جمهوری اسلامی پس از مشاهده بی اعتنایی مولوی محمد امین و حافظ اصغر نسبت به تهدیدها، برای ممانعت از ادامه کار مدرسه دینی پشامگ اقدام به تهدید پیمانکار و کارگران کرده اند.

به گزارش رصد بلوچستان، حوزه علمیه انوارالحرمین پشامگ که با مدیریت مولانا فضل الرحمن کوهی در حال فعالیت است، جمهوری اسلامی جهت فشار به جامعه بلوچ اهل سنت و برای در اختیار گرفتن امورات مذهبی، از ادامه ساخت و ساز مساجد و مدارس دینی اهل سنت جلوگیری می کند.

جمهوری اسلامی و مسئولین ولایی وابسته به آن با بهانه های مختلف چندین سال متوالی است که از کار ساخت و ساز این مدرسه دینی جلوگیری کرده اند.

بر اساس این گزارش، حوزه علمیه انوارالحرمین پشامگ در سال ۹۷ با کمبود فضای آموزشی و خوابگاه مواجه شد و به ساخت و ساز و توسعه ساختمان نیاز پیدا کرد.

در اولین اقدام ساخت و ساز و توسعه این مدرسه، دادستان کل بلوچستان، محامی نماینده علی خامنه ای، با وساطت مولانا عبدالحمید به مولانا کوهی ابلاغ کردند که احداث ساختمان جدید در داخل چهار دیواری مدرسه بلااشکال است.

بعد از اجرای فنداسیون ساختمان، ۹۰۰ متر در سه طبقه و آماده کردن یک سوم از سقف همکف برای بتن ریزی، شورای تامین شهرستان راسک کار را جهت اخذ مجوز متوقف کرده و خبر از صدور مجوز در ظرف یک هفته دادند که هیچ گاه یک هفته به پایان نرسید.

پیگیری ها برای مجوز قانونی از تاریخ ۱۰ فروردین ۹۹ آغاز و کلیه مراحل قانونی طی شدند و بهانه‌ها از معرفی سرپرست مدرسه برآورده گردیدند و بعد از هفت ماه در تاریخ ۳۰ مهر ماه ۹۹ از طرف دفتر نهاد نمایندگی علی خامنه ای در امور اهل‌سنت -واحد #پهره با امضای آقای مهرداد محرری نامه‌ای مبنی بر موافقت احداث بنای جدید ۳۰۰ متر مربع در یک طبقه در محدوده حیاط مدرسه مشروط به تخریب بنای قدیمی بعد از اتمام ساخت و ساز صادر شد.

با توجه به صدور مجوز و استقرار اکیپ بتن ریز در محل کار، فرماندار شهرستان راسک «سلیم کدخدا» و سرهنگ نیروی انتظامی با تماس تلفنی و تهدیدات، این اکیپ را مجبور به قطع همکاری و جمع کردن وسایل کردند.

پس از یک سال پیگیری و عدم پاسخ از هیچ مرجع قانونی، محامی نماینده علی خامنه ای در بلوچستان مولانا کوهی را مورد اهانت قرار داده و وی را متهم به عدم تعامل با جمهوری اسلامی کرده بودند.

بنابر اعلام مسئولین حوزه علمیه انوارالحرمین، وسایل ساخت و ساز از آرماتور، تیرچه، آجر و سیمان که بیش از هزار کیسه ضایع شدند و سایر وسایل روی خاک و زیر آفتاب داشتند خراب می‌شدند و از طرفی هیچ جوابی از ادارات ذی‌ربط نمی‌رسید و امروز و فردا می‌شد، ناچار کار ادامه پیدا کرد که ۳۰۰ متر بتن ریزی شد و ۳۰۰ متر دیگر برای بتن ریزی آماده شده است که «وطن خواه» بخشدار پارود با تماس تلفنی از ادامه کار مدرسه هشدار دادند و به این بسنده نکردند و موضوع را به دادگستری شهرستان راسک ارجاع دادند و در پی زحمات ایشان آقایان حافظ اکرم و حافظ اصغر کوهی ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ به دادگاه نزد دادستان احضار شدند که صورتجلسه دادستان مبنی بر توقیف کار و تخریب را امضای نکردند.

همچنین روز شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۰، بار دیگر مسئولین شهرستان در تماس تلفنی و تهدیدات بی‌جا و غیر منطقی راننده خاور حامل دستگاه بتن ریز را از زرد کوه به پهره برگرداندند و آقایی بنام سرهنگ صالحی پیمانکار ساخت و ساز را نیز با تماس تلفنی تهدید و از ادامه کار منع کرده است.

فشار های جمهوری اسلامی بر مساجد و مدارس دینی اهل سنت افزایش چشمگیری داشته است؛ پیش از این، مصلای اهل سنت پهره توسط محامی نماینده علی خامنه ای در بلوچستان تخریب شد و هم اکنون در حال برنامه ریزی برای تخریب مدرسه دینی انوارالحرمین پشامگ هستند.