مسئولان امنیتی از حضور رئیس دارالافتای دارالعلوم مکی، در شانزدهمین نشست مشترک علمای شهرستان سرباز ممانعت کردند.

به گزارش رصد بلوچستان به نقل از کمپین فعالین بلوچ، “مفتی محمد قاسم قاسمی” رئیس دارالافتای دارالعلوم مکی، از شرکت در شانزدهمین نشست مشترک علمای شهرستان سرباز توسط مسئولان امنیتی جمهوری اسلامی منع شد.

این جلسه روز ۱ خرداد ماه ۱۴۰۰ با حضور علما، مدیران مدارس دینی و ائمه جمعه و جماعات شهرستان سرباز و راسک در محل مدرسه دینی انوار‌الحرمین پشامگ برگزار شد.

سخنرانان این جلسه با انتقاد از ادامه بازداشت مولانا فضل‌الرحمان کوهی، خواستار آزادی وی شدند.

“مولوی سید عبدالحکیم سید زاده” از اساتید حوزه علمیه عین العلون گشت، ضمن انتقاد از ممانعت مفتی محمد قاسم برای شرکت در جلسه، خواهان آزادی بدون قید و شرط مولانا فضل الرحمان کوهی شد.

“مولوی فتحی محمد نقشبندی” امام جمعه راسک نیز با تاکید بر ییگناهی مولانا فضل الرحمان کوهی، او را یک شخصیت دینی و خیرخواه جامعه دانست و خواهان اجرای عدالت و آزادی وی شد.

“مولوی عُبَیدُالله افروخته” استاد حدیث حوزه علمیه منبع العلوم کوه‌ون نیز با تاکید بر بیگناهی مولانا فضل الرحمان کوهی گفت: “مولانا فضل‌ الرحمان همچون یوسف (ع) بیگناه به زندان رفت.”

مولانا فضل الرحمان کوهی هفتم آذرماه ۹۸، به دنبال احضار به دادگاه ویژه روحانیت در مشهد بازداشت شد. پس از نزدیک به یک سال ‌بلاتکلیفی، برای او حکم ۶ سال و 4 ماه زندان صادر شد.

بازداشت این روحانی بلوچ اهل سنت، اعتراضات گسترده شهروندان را در مناطق مختلف استان در پی داشت.