▪پس از 6 ماه پیگیری قضایی، دادگاه آنکارا به ابطال دیپورت عبدالله بزرگزاده رأی داد و اداره مهاجرت را به دلیل ناموجه بودن دلایل بازداشت این فعال سیاسی بلوچ، 3 هزار لیر ترکیه جریمه کرد.
عبدالله بزرگزاده در تاریخ 10 ژوئن 2020 مصادف با 22 خرداد ماه 99 نیمه شب توسط نیروهای پلیس امنیت بدون توجیه قضایی بازداشت و روز بعد برای دیپورت به ایران به مرکز بازداشت منتقل شد.

▪دادستانی #کنارک با همکاری مأموران انتظامی صبح 3 بهمن ماه 99 منازل کپری سیل زدگان بلوچ در شهرک #جهلو بخش #زرآباد شهرستان #کنارک را تخریب کرد. همچنین سه شهروند بلوچ به نام های “ایوب و امین عیدوزهی” و “اسلام رشیدی نژاد” که مانع این کار شده بودند را مأموران امنیتی پس از ضرب و شتم بازداشت کرده و با خود بردند.

▪شورای تأمین #پهره با همکاری نیروهای مسلح وزارت اطلاعات بامداد 4 بهمن ماه 99، فنداسیون در حال ساخت مصلای اهل سنت را در حالی تخریب کردند که دادستان، شورای تأمین، و شهرداری مجوز ساخت آن را داده بودند.

▪مولانا عبدالعزیز ساداتی امام جمعه اهل سنت سراوان از تعطیلی بخش هایی از بیمارستان راضی این شهرستان و انتقال تجهیزات آن به بیمارستان تازه تأسیس ایرانمهر انتقاد کرد و این عمل را بر خلاف وعده های مسئولین و ظلم در حق مردم دانست.

▪کامیون داران سراوان روز شنبه 4 بهمن ماه 99 با تجمع در ساختمان فرمانداری اعتراض خود به ابطال و کدینگ کارت های سوخت را اعلام کردند و خواستار رفع کدینگ و عدم ابطال کارت های سوخت خود شدند.

▪سه شهروند بلوچ به نام های “عبدالرئوف کبدانی” فرزند یوسف، “شمس الدین باجی زهی” فرزند ابراهیم از بلوچ های افغانستان و “یونس جمشید زهی” فرزند ملک محمد 1 بهمن ماه 99 در زندان مرکزی #دزآپ اعدام شدند.

▪حزب بلوچستانء راجی تپاکی با صدور بیانیه ای ضمن محکومیت و اعتراض به تخریب مصلای اهل سنت و خانه های مردم توسط بنیاد گران رژیم، از دادگاه مردمی بلوچستان که یکایک ملت بلوچ جزئی از آن هستند خواست تا با برپایی نماز اعتراضی در مسجد نور #پهره مراتب اعتراضات خود را برای بازخواست عاملان این جنایت به سمع و نظر استعمارگران برسانند.

▪دادگاهی در شهرستان تربت بلوچستان شرقی،یک نیروی نظامی این کشور را که در تاریخ 23 مرداد ماه 99 “حیات میرزا بلوچ” از دانشجویان نخبه دانشگاه کراچی رادر نزدیکی محل سکونتش به ضرب گلوله به قتل رساند به اعدام محکوم کرد.

▪سحرگاه یکشنبه 24 ژانویه مصادف با 5 بهمن ماه 99، نیروهای امنیتی پاکستان از تحویل جسد بانو کریمه بلوچ به خانواده وی و صدها تن از مردم بلوچ به دلیل جلوگیری از حضور گسترده مردم و رسانه ای شدن مراسم بانو کریمه بلوچ خودداری کردند.

▪خشک شدن دریاچه #هامون و ریزگردهای بسترش در #شمالبلوچستان و پروژه انتقال آب از سد صفا رود شهرستان #رابر به شمال کرمان در #جنوببلوچستان علاوه بر خسارت به سرشاخه های رود خانه دائمی #هلیل_رود تالاب #جازموریان، باعث نابودی کشاورزی و اکوسیستم مملکت بلوچستان شده است.

▪روز شنبه 4 بهمن ماه 99 یک قلاده پلنگ در کوه های شهرستان #گیه به یک کودک 10 ساله به نام “علی بلوچ” اهل روستای #رودسران حمله کرد و باعث زخمی شدن آن شد.

▪روز یکشنبه 5 بهمن ماه 99 “مولوی ناصر بهادرزهی” ف بلال که قصد داشت به همراه چند تن دیگر از فعالین مذهبی در جلسه ای در رابطه با “تخریب فنداسیون مصلای اهل سنت پهره” در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی این شهرستان شرکت کند توسط مأموران وزارت اطلاعات پس از ضرب و شتم مورد بازداشت قرار گرفت.

▪مأموران انتظامی، سپاه پاسداران و لباس شخصی های اطلاعات 5 بهمن ماه 99 به منطقه #کلاهدوز شهرستان #پهره به بهانه مبارزه با قاچاق سوخت، یورش برده و به سمت مردم تیر اندازی کردند.
همچنین این نیروها به مندی های روستای #هدار شهرستان #سرباز نیز یورش برده و به سمت سوختبران بلوچ تیراندازی کردند.

▪پس از فراخوان فعالین مدنی و مذهبی بلوچ نسبت به تجمع اعتراضی در مسجد جامع نور #پهره و انتشار آن توسط فعالین سیاسی سازمان مردمی سهاب، شهروندان با استقبال از این فراخوان، در مکان خواسته شده تجمع کردند.

▪”مفتی عبدالله امیری” یکی از روحانیون برجسته اهل سنت، “مولوی محمد امین آسکانی” مدیر داخلی انوار الحرمین پشامگ، “مولوی عبدالصمد دامنی” مدیر مدرسه دارالعلوم حقانیه پهره، “حافظ عبدالغفار نقشبندی” امام جمعه موقت راسک، “مولانا حافظ عبدالله ملازهی” مدیریت منبع العلوم کوه ون، “مولوی واحد بخش بلوچی” یکی از علمای بخش کیشکور شهرستان سرباز، “مولوی محمد گل ریگی” مدیریت مخزن العلوم شهرستان خاش، “مولانا محمد عثمان قلندرزهی” امام جمعه اهل سنت خاش، “مولوی محمد اسلام عبدالزهی” امام جمعه موقت دهستان ابتر شهرستان پهره، ضمن محکومیت تخریب مصلای اهل سنت پهره، نسبت به این اقدام جمهوری اسلامی واکنش تند نشان دادند.

▪پس از تخریب فنداسیون مصلای اهل سنت پهره، برنامه تخریب مسجد در حال ساخت منبع العلوم کوه ون و مدرسه دینی انوار الحرمین پشامگ نیز در دستور کار بیت رهبری قرار دارد.

▪شبکه خبری، تحلیلی و سیاسی رادیو زمانه ضمن انتشار اسامی 15 شهروند بلوچ اعدام شده بدون برگزاری دادگاه های عادلانه و عدم دسترسی به وکیل، بر لزوم تلاش برای تکرار و یادآوری نام اعدام شدگان تأکید کرد.

▪داود شهرکی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت بلوچستان گفت:”ذخیره کلی مواد معدنی کشف شده در استان تاکنون بالغ بر یک هزار و126 میلیون تن بوده که از این میزان 763 میلیون تن در حال بهره برداری و 363 میلیون تن آماده واگذاری به سرمایه گذاران است”.
سهم ملت بلوچ از وجود این معادن غنی و هنگفت، تبعیض، فقر تحمیلی، فشارهای فراقانونی و… است.

▪وزیران خارجه آلمان و فرانسه با تأکید بر پیامدهای بالقوه دستیابی حکومت جغرافیای ایران به سلاح هسته‌ای، خواستار همکاری با آمریکا برای ممانعت از رسیدن جمهوری اسلامی به سلاح هسته‌ای شدند.

▪شماری از کارگران روزمزد ساختمانی 6 بهمن ماه 99، به دلیل بیکاری و نداشتن بیمه، ثبات و امنیت شغلی و وضعیت بد معیشتی، در محل کار خود در #دزآپ با در دست داشتن پلاکاردهایی تجمع و اعتصاب کردند.

▪جواد احمدی نژاد میری نماینده شورای شهرستان رودبار جنوب مملکت بلوچستان، از عدم دسترسی روستاهای منطقه جازموریان به آب بهداشتی و استحمام مردم در جوی های آب خبر داد.

▪حبیب‌الله سربازی، فعال سیاسی بلوچ و دبیر کل حزب بلوچستانء راجی تپاکی در گفتگو با “زمانه” ضمن محکومیت تخریب زیر بنای مسجد جامع پهره اظهار داشت:”با آمدن مصطفی محامی نماینده جدید ولی فقیه در بلوچستان، بازداشت علمای اهل سنت و نیز دخالت در تعیین ائمه جمعه و امامان جماعت و یومیه افزایش پیدا کرده است.
این فعال سیاسی با اشاره به برگزاری نماز های اعیاد و نماز های جمعه به مدت 22 سال در این مکان، سپاه پاسداران را از عوامل تنش آفرینی در بلوچستان خواند.

▪زمین لرزه ای به بزرگی 4/3 ریشتر در عمق ده کیلومتری زمین در مملکت بلوچستان حوالی #سرجنگل رخ داد.

▪در پی بازداشت های گسترده فعالان کرد توسط جمهوری اسلامی، کانون مدافعان حقوق بشر، اقدامات ضد بشری جمهوری اسلامی را طی بیانیه ای محکوم کرد.

▪هیأتی بلند پایه از گروه طالبان به رهبری “ملا برادر آخند” معاون سیاسی و رئیس دفتر طالبان در قطر، سه شنبه 7 بهمن ماه 99 با دعوت رسمی جمهوری اسلامی وارد تهران شد.

▪رئیس اداره دامپزشکی شهرستان #پهره از وجود 31 کانون فوق حاد آنفولانزای پرندگان در 8 استان جغرافیای ایران از جمله خراسان جنوبی خبر داد و از شیوع این ویروس به استان های همجوار ابراز نگرانی کرد.
پیشتر جواد اکبری زاده معاون دانشگاه علوم پزشکی #نصرآباد نسبت به شیوع این بیماری در شمال بلوچستان و انتقال آن از خراسان جنوبی هشدار داده بود.

▪پس از گذشت هفت ماه از تولد کودکی در اردبیل، اداره ثبت احوال این شهرستان هنوز از صدور شناسنامه برای این کودک به بهانه فارسی نبودن نام او خودداری می کند.

▪در پی تخریب مصلای اهل سنت پهره و اعتراضات روحانیون و مردم نسبت به این اقدام، شبکه استانی هامون برای توجیه تخریب این مصلا در حالی به اظهارات یک روحانی اهل سنت استناد کرد که این روحانی هر گونه مصاحبه‌ای در این رابطه را تکذیب کرد و کلیپ پخش شده را مربوط به چند سال قبل دانست.

▪مولانا عبدالحمید امام جمعه اهل سنت زاهدان در واکنش به تخریب فنداسیون مسجد جامع اهل سنت پهره، این عمل را اقدامی بی تدبیرانه دانستند و تجدید نظر در این زمینه و صدور مجوز ساخت این مسجد را خواستار شدند.

▪سازمان حقوق بشر ایران روز سه شنبه 7 بهمن ماه 99 نسبت به شدت یافتن اعدام ها در کردستان و بلوچستان هشدار داده و خواهان واکنش جدی تر نهاد های حقوق بشری و جامعه جهانی به موج تازه سرکوب شهروندان کرد و بلوچ شده است.

▪ضیاءالدین صامتی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان #رودان مملکت بلوچستان از خسارات 102 میلیارد تومانی به پنج هزار و 792 هکتار از اراضی باغی و سطح زیر کشت محصولات کشاورزی به علت سرمازدگی و برودت خبر داد.

▪مولانا محمد گل ریگی مدیریت مخزن العلوم خاش 7بهمن ماه 99 با سفر به پهره برای دیدار و دلجوئی مولوی محمد طیب ملازهی، نماز صبح را در مسجد نور اقامه کرد.

▪شب7 بهمن ماه 99 بر اثر تصادف دو دستگاه خودروی سواری پراید در محور #دلگان به #پهره، 15 شهروند کشته و زخمی شدند.

▪کاهش شدید ذخایر خونی در بلوچستان،باعث ایجاد مشکلات عدیده برای بیماران تالاسمی که بیشترین آمار جغرافیای ایران را به خود اختصاص داده‌اند شده است.

▪”زکریا بشیره” کودک بلوچ و کوچکترین همیار محیط زیست ساکن شهرستان #چابهار بر اثر سانحه تصادف جان باخت.

▪علما و مدیران مدارس دینی اهل سنت بلوچستان در نامه ای به دکتر حسن روحانی، رئیس‌جمهور جغرافیای ایران، «استقلال مالی مدارس و مراکز دینی»، «تأمین آزادی های مصرح در اصل دوازدهم قانون اساسی» و عدم دخالت در «امور مذهبی» را خواستار شدند.

▪جسد یک شهروند بلوچ به نام “جلیل جاموزهی” فرزند بیگو اهل روستای جامزهی شهرستان دشتیاری 8 بهمن ماه 99 در کوه های گردويی روستای #عورکی پس از ربوده شدن توسط افراد ناشناس کشف شد.

▪یک زندانی بلوچ به نام “جاوید دهقان خلد” 9 بهمن ماه 99 برای اجرای حکم اعدام به قرنطینه زندان مرکزی #دزآپ منتقل شده است. این در حالی است که مصطفی نیلی، وکیل او توقیف حکم گرفته که با وجود تأیید در دیوان عالی، قاضی پرونده آن را رد کرده است.

▪جبهه اهل سنت ایران با انتشار بیانیه‌ای ضمن محکومیت تخریب مصلای اهل سنت #پهره، از جامعه ستمدیده اهل سنت خواست برای بنیان نهادن یک نظام و سیستم عدالت گستر تلاش کنند.

▪طبق اعلام مقامات جمهوری اسلامی، معدن طلای #خارستان تفتان در حدود 50 کیلومتری شهرستان #خاش با میزان ذخیره کانسنگ طلا 24 میلیون تن طلا با عیار 1.06 گرم در هر تن و ذخیره احتمالی 48 میلیون تن طلا از بزرگترین معادن طلای منطقه است.
این معدن که سرمایه ملی و میلیون ها بلوچ است توسط وزارت صنایع و معادن و استانداری به شرکت “توسعه معادن پارس تأمین” وابسته به سپاه جهت استخراج سپرده شده است.

▪سازمان عفو بین الملل روز پنجشنبه 9 بهمن ماه 99 با انتشار بیانیه‌ای از رژیم ایران خواست بلافاصله برنامه اعدام “جاوید دهقان خلد”، از جوانان ملت بلوچ را متوقف کند.

▪شیرین عبادی فعال حقوق بشر نسبت به اکتشاف و استخراج سرمایه های ملت بلوچ توسط جمهوری اسلامی واکنش شدید نشان داد.

▪یک زندانی بلوچ به نام” انور ناروئی ” فرزند یارمحمد اهل شهرستان #پهره روز پنجشنبه 9 بهمن ماه 99 در زندان #دستگرد اصفهان به اتهام جرائم مواد مخدر اعدام شد.

▪مینو محرز عضو ستاد مقابله با کرونا در واکنش به واردات واکسن روسی کرونا که هیچ گونه تأئیدیه جهانی ندارد گفته به عنوان یکی از اعضای کادر درمان واکسن روسی را تزریق نمی کند و واردات این واکسن را از شانس بد مردم دانست.

▪مردم شهرستان #پهره روز جمعه 10 بهمن ماه 99 با حضور گسترده خود در مسجد نور، محل برگزاری نماز جمعه، ضمن اعلام حمایت خود از مولانا محمد طیب ملازهی، مراتب اعتراض مدنی خود نسبت به تخریب مصلای اهل سنت #پهره را نشان دادند.

▪حجت‌الاسلام گزمه، امام جمعه هیرمند در خطبه های نماز جمعه 10 بهمن ماه 99، از عملکرد موهبتی استاندار غیر بومی بلوچستان در بحث مرز و معیشت مردم به شدت انتقاد کرد.

▪بیش از هزار خانوار در #چابهار به صورت سقایی آبرسانی می شوند این در حالی است که آب دریای بلوچستان توسط جمهوری اسلامی به استان های دیگر منتقل می شود.

▪مولانا عبدالحمید اسماعیل زهی امام جمعه اهل سنت #دزآپ در مراسم نماز جمعه 10 بهمن ماه 99 با اشاره به نقش آفرینی مساجد و مدارس دینی در برقراری وحدت و تأمین امنیت، بر لزوم حفظ استقلال مساجد و حوزه های علمیه و برداشته شدن نگاه های امنیتی از مساجد و مدارس دینی اهل سنت تأکید کردند.
مولانا عبدالحمید در ادامه به موضوع تخریب مصلای اهل سنت #پهره پرداختند و از نماینده علی خامنه ای و نماینده عالی دولت و دیگر دست اندرکاران در بلوچستان خواستند تا با تدبیر و دور اندیشی در این زمینه عمل کنند.

▪مأموران وزارت اطلاعات روز سه‌شنبه 7 بهمن ماه 99، با همراهی نیروهای هنگ مرزی جکیگور به روستای #محمد آباد از توابع بخش #پیشین شهرستان #راسک یورش برده و دو شهروند بلوچ به نام های “احمد حبیر” فرزند محمد به همراه همسرش را بازداشت کرده و با خود بردند.