دفتر کمیسیارای عالی حقوق بشر، 10 بهمن ماه 99، ضمن محکوم کردن اعدام های افسار گسیخته اخیر توسط جمهوری اسلامی، از رژیم ایران خواست فورا اعدام «جاوید دهقان خلد» را متوقف کند.

مهران ناروئی فرزند خداداد اهل #نصرت آباد #دزآپ که در زندان دستگرد اصفهان محبوس است در خطر اجرای حکم اعدام قریب‌الوقوع قرار دارد.

«جاوید دهقان خلد» زندانی سیاسی بلوچ علی رغم درخواست سازمان ملل و دیگر نهادهای بین‌المللی و ایرانی مبنی بر توقف حکم اعدام این زندانی، صبح 11 بهمن ماه 99 در زندان مرکزی #دزآپ اعدام شد.

حبیب‌الله سربازی دبیر کل حزب بلوچستان ء راجی تپاکی در پاسخ به اظهارات مولوی محمد طیب ملازهی مبنی بر پیگیری قانونی موضوع مصلی اهل سنت #پهره و عدم توجه به فراخوان ها به تحت فشار بودن این روحانی برجسته اهل سنت اشاره کرد و اظهار داشت:” قانون استعماری حل کننده مشکل ما نیست. “

مولوی محمد امین آسکانی، مدیر داخلی انوار الحرمین #پشامگ شهرستان #راسک، به تداوم حبس مولوی فضل الرحمان کوهی و ممانعت از مرخصی او بار دیگر واکنش نشان داد.

یک شهروند بلوچ به نام” ایوب خدیر” فرزند محمد اهل روستای #کشاری شهرستان #راسک، در منزل خود بدون حکم قضایی توسط اداره اطلاعات این شهرستان بازداشت شد.

گروه مسلح جیش العدل با انتشار کلیپی توسط یکی از اعضای خود، با توجه به افزایش فشارهای وزارت اطلاعات به خانواده های اعضای این سازمان در جغرافیای ایران، وزارت اطلاعات را به گروگانگیری متهم کرد.

سازمان نظام پزشکی جغرافیای ایران اعتبار واکسن روسی را به دلیل نداشتن تأئیدیه سازمان بهداشت جهانی WHO رد کرد.

چند گروه از اپوزیسیون ایرانی با انتشار بیانیه‌ای اعدام «جاوید دهقان خلد» و دیگر جوانان بلوچ را به شدت محکوم کردند.

دالان وابسته به جمهوری اسلامی پس از خرید محصولات کشاورزی کشاورزان بلوچ، بدون پرداخت پول متواری شدند.

مولانا عبدالصمد ساداتی، امام جمعه #سراوان، تأسیس شهرستان های جدید و ارتقاء روستاها به شهر را بدون توجه به زیر ساخت های موجود موجب عدم پیشرفت و توسعه استان عنوان کرد.

زمین لرزه ای به بزرگی 4/9 ریشتر، 12 بهمن ماه 99 فاریاب مملکت بلوچستان را لرزاند.

حسن نایب هاشم پزشک و مدافع حقوق بشر ساکن وین، تفاوت های مذهبی شهروندان بلوچ با حکومت جمهوری اسلامی را یکی از دلایل عمده تشدید اجرای احکام اعدام علیه مردم بلوچ بیان کرد.

سوء مدیریت دولتمردان جمهوری اسلامی و ورود دالان به بازار سبب افت شدید قیمت گوجه و به بار آوردن خسارات هنگفت به کشاورزان بلوچ شده است.

حافظ عبدالله ملازهی، مدیر حوزه علمیه منبع العلوم کوه ون شهرستان #سرباز از طریق تماس تلفنی به دادستانی راسک احضار شد.

یک زندانی محکوم به اعدام بلوچ، 12 بهمن ماه 99 با وساطت های مولانا گرگیج برای اخذ رضایت از اولیای دم و عفو محکومین به قصاص، از اعدام نجات یافت.

پس از تهدیدات وزیر بهداشت و حمله به منتقدین واکسن روسی، اعتراضات پزشکان و پرستاران جغرافیای ایران بالا گرفت و به سایر گروه های کادر درمان گسترش یافت.

دو شهروند بلوچ روز سه شنبه 7 بهمن ماه 99 با تیراندازی مأموران امنیتی در مرز #کله گان شهرستان #سراوان کشته و زخمی شدند؛ هویت فرد کشته شده “ناصر فاضلی” عنوان شده است.

تلویزیون اسرائیلی روز سه‌شنبه 2 فوریه 2021 اعلام کرد که مسئولان بلند پایه اسرائیل طرح ارتش این کشور برای حمله به ایران را مورد بررسی قرار دادند.

مرز گلد اسمیت که در تاریخ 28 ژانویه 1871 میلادی برابر با 8 بهمن 1248 شمسی برای تقسیم بلوچستان به دو بخش شرقی و غربی ایجاد شد از یکصد و پنجاه سالگی گذشت.

مدیر امور توزیع برق شهرستان #خاش در حالی از کشف ماینرهای غیر مجاز برای استخراج بیت کوین خبر داده که سپاه پاسداران آزادانه در حال استخراج آن است.

داود میر شکار، مدیر کل حفاظت از زیست بوم های دریایی و سواحل دریایی سازمان حفاظت محیط زیست، روز سه‌شنبه 14 بهمن ماه 99 از نابودی 90 درصد آبسنگ های مرجانی در دریای بلوچستان خبر داد.

مأموران وزارت اطلاعات روز شنبه 11 بهمن ماه 99 یک زن بلوچ به نام “رحیمه کردی تمیم” همسر فعال مخالف نظام “امیر حمزه رئیسی” را با یورش به منزل مسکونی اش بازداشت کردند.

جسد یک شهروند بلوچ به نام “داود بلوچ” فرزند عبدالمجید که حدود یک هفته ناپدید شده بود 13 بهمن ماه 99 در حاشیه شهر چابهار کشف شد.

صدور قبض های نجومی و عدم توزیع به موقع نفت سفید در فصل سرما شهروندان شمال بلوچستان را با مشکلات عدیده ای روبرو کرده است.

جمهوری اسلامی در راستای سیاست فشار حداکثری بر مردم بلوچ، اقلام و مصالح تولید شده خود از جمله سیمان را در بلوچستان قاچاق اعلام کرد.

اتحادیه بین‌المللی مدافع حقوق اهل سنت ایران سنی یار با صدور بیانیه ای ضمن محکومیت اعدام های گسترده در بلوچستان و بازداشت ها در کردستان، خواستار ایجاد فشارهای بین المللی بر حکومت جمهوری اسلامی شد.

“مولوی عیسی شهلی بر” 15 بهمن ماه 99 به دادگاه انقلاب #پهره احضار شد و پس از سه ساعت بازجویی و تهدید آزاد شد.

تلویزیون فرانس 24 روز 13 بهمن 99 خبر داد که طبق تحقیقات در مورد ایران، قطعی برق عظیم در جغرافیای ایران به دلیل وجود مزارع بیت کوین است.

علی انصاریان پیشکسوت فوتبال ایران بر اثر کرونا جان خود را از دست داد.

سپاه پاسداران از آزادی دو مرزبان که در مهرماه سال 97 توسط گروه مسلح جیش العدل در مرز میرجاوه بازداشت شده بودند خبر داد؛ همچنین پیرو این گزارش، حکومت ایران چهار زندانی اهل سنت را آزاد کرده است.

مأموران امنیتی 15 بهمن ماه 99 در محل پلیس راه قدیم #پهره، ضمن تیراندازی به سمت شهروندان، یک زن بلوچ را مورد ضرب و شتم قرار دادند.

وزارت دادگستری آمریکا اقدام به توقیف دو میلیون بشکه نفت احتمالا متعلق به ایران را تأیید کرد.

جمهوری اسلامی به بهانه برداشت بیش از حد آب توسط کشاورزان #رودان مملکت بلوچستان، پس از جریمه آن ها، چاه های آب را پلمپ کرد.

عبدالباسط اسلامی بندری، عضو شورا و رئیس شرکت نفت چابهار، 15 بهمن ماه 99 توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

روز سه‌شنبه 14 بهمن ماه 99 بر اثر تیراندازی مستقیم نیروهای امنیتی در #میناب مملکت #بلوچستان، یک سوخت بر بلوچ کشته شد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مستقر کردن سانتریفیوژ های پیشرفته توسط ایران را تخلف از توافق هسته ای برجام دانست.

یک مأمور اداره اطلاعات شهرستان #سرباز با ایجاد مزاحمت و توسل به زور به یک کارمند بلوچ بهداشت و درمان #کلات تعرض کرد.

یک دادگاه در بلژیک 16 بهمن ماه 99، اسدالله اسدی، دیپلمات جمهوری اسلامی را به حبس ابد که معادل 20 سال زندان است محکوم کرد.

یک کودک کار 11 ساله به نام “مسلم شاهکرم زهی” فرزند عبدالواحد اهل روستای #زیارت از توابع شهرستان #سراوان، 14 بهمن ماه 99 اقدام به خودکشی کرد و جان خود را از دست داد.

“حاجی ملک بیک امیری خواه” یکی از روحانیون و شخصیت های برجسته بلوچ، اهل #لیردف از توابع #بنگلان مملکت بلوچستان، شب 15 بهمن ماه 99 دار فانی را وداع گفت.

کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل متحد اعدام “جاوید دهقان خلد” زندانی بلوچ در ایران را خودسرانه خواندند و نسبت به افزایش موارد اعدام بلوچ ها در ایران طی ماه های اخیر ابراز نگرانی کردند.

“خانه آزادی” بنیادی که در زمینه دموکراسی، آزادی های سیاسی و حقوق بشر فعالیت می کند روز چهارشنبه 15 بهمن ماه 99 بر اساس تازه ترین گزارش خود از گسترش تلاش های جمهوری اسلامی برای سرکوب مخالفان در خارج از جغرافیای ایران خبر داد.

فعالان سیاسی و مدنی بلوچ در کمتر از چند ساعت در اعتراض به گروگان گرفتن زنان بلوچ توسط جمهوری اسلامی، هشتک StopHostaginBalochWomen را به ترند توئیتر فارسی تبدیل کردند.

یک باب منزل مسکونی متعلق به یک زن سرپرست خانوار در روستای #گزدان از توابع شهرستان #بنگلان مملکت بلوچستان روز پنجشنبه 16 بهمن ماه 99 به علت نشت گاز طعمه حریق شد و کاملا از بین رفت.

سرکنسول ایران در کراچی از آزادی 17 ملوان بلوچ که به اتهام ورود غیرقانونی به آبهای پاکستان بازداشت شده بودند خبر داد.

سازمان عفو بین الملل پنجشنبه 16 بهمن مصادف با 4 فوریه با انتشار بیانیه‌ای ضمن ابراز نگرانی از احتمال اعدام هشت زندانی بلوچ و عرب در ایران از جامعه بین‌المللی خواست برای نجات جان این زندانیان فورا وارد عمل شوند.

یک باب منزل مسکونی در روستای #کله گان شهرستان #سراوان روز 17 بهمن ماه 99 دچار حریق شد و دو تن از اهالی منزل به دلیل شدت جراحات و سوختگی به بیمارستان منتقل شدند.

سیاستمداران اروپایی خواستار اتخاذ مواضع سخت تر از سوی اتحادیه اروپا و کشورهای عضو آن درباره حضور دیپلماتیک ایران در این قاره شدند.

یک شهروند بلوچ به نام “آرمان مارندگانی” فرزند شریف 17 بهمن ماه 99 توسط افراد مسلح ناشناس در محل پلیس راه #بمپور کشته شد.

فرماندهان و مقامات سپاه پاسداران در استان کرمان، به بهانه پاکسازی مناطق جرم خیز از تشدید برخورد با سوخت بران در مملکت بلوچستان خبر دادند.