️▪️”حبیب الله سربازی” دبیر کل حزب بلوچستان ء راجی تپاکی در گفتگو با ایران اینترنشنال: «بلوچستان قسمت باریک طناب در بازی هسته ای ایران و غرب شده است.»

️▪️مأموران امنیتی خراسان رضوی، 16 بهمن ماه 99، با یورش به روستای #باغبخشی خواف صدها تن از زنان و مردان بلوچ را بازداشت کردند.

️▪️”مولانا عبدالحمید اسماعیل زهی” امام جمعه اهل سنت #دزآپ در خطبه های نماز جمعه 17 بهمن ماه 99 از بی تفاوتی حکومت ایران نسبت به دغدغه اقلیت ها ابراز نگرانی کردند.

️▪️ارگان های امنیتی اتیوپی 15 نفر از اعضای سپاه پاسداران را در حال طراحی حمله به سفارت امارات در این کشور دستگیر کردند.

️▪️”استیو ومک” نماینده جمهوری خواه آمریکایی به صندوق بین‌المللی پول درباره پرداخت وام به حکومت ایران هشدار داد.

️▪️مرکز همکاری احزاب کردستان ایران ضمن استقبال از برخورد کشورهای اروپایی با دیپلمات های جمهوری اسلامی، از همه احزاب و فعالین سیاسی خواست که سطح هوشیاری، همکاری و اتحاد خود را بیشتر کنند.

️▪️”مولوی محمد اکرم کوهی” امام جمعه موقت #پشامک از عدم تحقق وعده های خمینی و تداوم بازداشت مولوی فضل الرحمن کوهی انتقاد کرد.

️▪️طبق اظهارات مقامات کشاورزی، ملخ های صحرایی در حالی طی هفته های آینده به جغرافیای ایران هجوم می آورند که در ماه های اخیر خسارت های هنگفتی به کشاورزی بلوچستان وارد کرده بودند.

️▪️جمهوری اسلامی برای تشویق مردم بلوچ جهت شرکت در انتخابات بسیاری از آخوندها را در شهر های مختلف بلوچستان بسیج کرده است.

️▪️طبق اظهارات “فداحسین مالکی” نماینده #دزآپ در مجلس جمهوری اسلامی، 40 درصد بیماران یزد از بلوچستان هستند.

️▪️”علیرضا رئیسی” معاون بهداشتی وزارت بهداشت با بیان اینکه مسئولیت عوارض و مرگ احتمالی تزریق واکسن کرونای روسی با خود افراد است به ناکارآمدی و خطرناک بودن این واکسن اعتراف کرد.

️▪️”محمد باقر قالیباف” رئیس مجلس شورای اسلامی ایران، در سفر به روسیه که حامل نامه ویژه علی خامنه ای بود موفق به دیدار با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور این کشور نشد.

️▪️روستای #دهو از توابع شهرستان میناب مملکت بلوچستان به علت شیوع کرونا قرنطینه شد.

️▪️دو زندانی محکوم به اعدام با پا درمیانی “مولانا عبدالحمید اسماعیل زهی” امام جمعه اهل سنت #دزآپ، در تاریخ 18 بهمن ماه 99، از اعدام رهایی یافتند.

️▪️نبود ویلچر در بیمارستان چشم پزشکی کلانشهر #دزآپ سبب شد یکی از شهروندان بلوچ برادر خود را که هر دو چشمش مورد عمل جراحی قرار گرفته بود با در آغوش گرفتن از بیمارستان خارج کند.

️▪️”سپیده شاکریان” ووشو کار بلوچستان در رقابت های قهرمانی لیگ برتر کشور به عنوان نایب قهرمانی دست یافت.

️▪️”پرزیدنت بایدن” رئیس جمهور آمریکا، مذاکره جهت احیای برجام را مشروط به توقف غنی‌سازی جمهوری اسلامی عنوان کرد.

️▪️مسئولان جمهوری اسلامی به بهانه ناقص بودن نوزاد مادران باردار بلوچ در #بنگلان مملکت بلوچستان را به سقط جنین تشویق می کنند.

️▪️جمهوری اسلامی پس از رسیدن به بن بست با آمریکا، از واگذاری سواحل بلوچستان و مناطق دیگری از جغرافیای ایران به چین طبق قرارداد 25 ساله خبر داد.

️▪️بلوچستان پائین ترین شاخص دسترسی به شبکه آب در میان 31 استان جغرافیای ایران را دارد.

️▪️”گبی اشکنازی” وزیر خارجه اسرائیل، از گفتگو با آنتونی بلینکن همتای آمریکایی خود در خصوص تلاش برای جلوگیری از دستیابی رژیم ایران به سلاح هسته‌ای خبر داد.

️▪️”ابراهیم رئیسی” تبعیدی در شهرستان #راسک که طی ابلاغیه ای به دادسرای عمومی و انقلاب این شهرستان احضار شده بود روز دوشنبه 20 بهمن ماه 99 پس از حضور در دادسرا بازداشت و به زندان منتقل شد.

️▪️”حسین محبی” معاون فرهنگی و تبلیغات سپاه پاسداران جمهوری اسلامی از سازماندهی بیش از 11 هزار نفر به عنوان “فرهنگی یار سپاه” خبر داد.

️▪️جمهوری اسلامی با عدم اجازه ترخیص کالا های مردم بلوچ از منطقه آزاد چابهار باعث کمبود اجناس و نارضایتی شدید شهروندان شده است.

️▪️”محمد مهدوی فر” فعال سیاسی، تخریب چی و غواص جنگ از جامعه اهل سنت به خصوص مولانا عبدالحمید اسماعیل زهی خواست تا در انتخابات ریاست جمهوری شرکت نکنند.

️▪️”ملک فاضلی” نماینده مردم سراوان در مجلس شورای اسلامی از عدم دسترسی 90 درصد دانش آموزان مناطق شهری سراوان به آموزش مجازی خبر داد.

️▪️دو سوخت بر بلوچ به نام های “چراغ خجسته” و “زین الدین خجسته” اهل روستای #ابتر شهرستان پهره که پدر و فرزند بودند 21 بهمن ماه 99 بر اثر تصادف رانندگی جان باختند.

️▪️یک شهروند بلوچ به نام “حامد دهانی” فرزند تاج محمد اهل روستای #سیاه_دک سوران شب 20 بهمن ماه 99 بر اثر تیراندازی سارقان مسلح جان خود را از دست داد.

️▪️119 نماینده جمهوری خواه آمریکا با صدور نامه ای خواستار عدم بازگشت آمریکا به برجام شدند.

️▪️”داود شهرکی” رئیس سازمان صمت بلوچستان از بهره برداری و آغاز عملیات اجرایی 3 پروژه معدن و صنایع معدنی در #بزمان پهره با اعتباری بالغ بر 120 میلیارد تومان خبر داد.

️▪️بر اثر تصادف دو دستگاه خودروی سواری در محور #پهره به #گیه 6 شهروند بلوچ کشته و زخمی شدند.

️▪️سفینه فضایی امارات متحده عربی روز سه‌شنبه 21 بهمن ماه 99 با مدیریت یک زن بلوچ به نام “ساره امیری” در اولین مأموریت بین سیاره ای جهان عرب در مدار مریخ قرار گرفت.

️▪️”جاوید رحمان” گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر ایران در تازه‌ترین گزارش خود علاوه بر اشاره به ادامه محدودیت های زنان، درباره وضعیت بهداشتی زندانیان و حقوق کارگران هشدار داد.

️▪️سارقان مسلح وابسته به حکومت پاکستان در تاریخ 15 بهمن ماه 99 سه سوختبر بلوچ را در بلوچستان شرقی با تیراندازی مستقیم کشتند.

️▪️”مولوی عبدالصمد ساداتی” امام جمعه اهل سنت سراوان انتقاد و مخالفت خود با افتتاح بیمارستان ناقص و بدون تجهیزات ایرانمهر سراوان را اعلام کرد.

️▪️وزارت دفاع آمریکا روز چهارشنبه 22 بهمن ماه 99، با انتشار گزارشی شبه نظامیان وابسته به رژیم ایران را بزرگترین تهدید برای عراق و سوریه دانست.

️▪️”الهیار موسی حسن” بزرگ طایفه طاهرزهی در گیاوان زمین مملکت بلوچستان و فرزند حاکم سابق این منطقه بر اثر عارضه قلبی درگذشت.

️▪️”داود میرشکار” مدیر کل دفتر حفاظت از زیست بوم های دریایی سازمان حفاظت محیط زیست، از سفید شدگی حدود 90 درصد آبسنگ های مرجانی به ویژه شاخ گوزنی در دریای بلوچستان و خلیج چابهار خبر داد.

️▪️”داریوش صمام پور” رئیس اداره حفاظت محیط زیست میناب مملکت بلوچستان از کشف لاشه کوسه نهنگ 8 متری در سواحل این شهر خبر داد.

️▪️جمعی از جوانان #جکیگور روز 22 بهمن ماه 99 با شعار نویسی و نصب پلاکارد خواهان آزادی مولانا فضل الرحمن کوهی شدند.

️▪️”عبدالستار حسینی” عضو پارلمان افغانستان اعلام کرد حکومت ایران برای متشنج کردن اوضاع افغانستان و نفوذ بیشتر در این کشور به مخالفان سلاح می دهد.

️▪️”مایک رایموندی” سخنگوی وزارت دادگستری آمریکا، از فروش ده ها میلیون دلار بنزین جمهوری اسلامی حاصل از نفتکش های توقیفی خبر داد.

️▪️جمهوری اسلامی برای کاهش فشار های بین المللی خبر گروگان گرفتن زن بلوچ “رحیمه کرد تمینی” توسط سپاه را تکذیب کرد.

️▪️یک شهروند بلوچ به نام “سلام ناروئی” 23 بهمن ماه 99 توسط افراد مسلح ناشناس در #ابتر شهرستان پهره کشته شد.

️▪️روغن خوراکی که به شدت دچار کمبود و افزایش قیمت در مملکت بلوچستان شده توسط عوامل وابسته به سپاه پاسداران به خارج از مرزهای بلوچستان صادر می شود.

️▪️سازمان “اتحاد برای ایران” با انتشار بیانیه‌ای اعدام علی مطیری و جاوید دهقان خلد را محکوم کرد.

️▪️یک کودک و یک مرد میانسال با نام های “امیرعلی کندری” 10 ساله و “امین شبرنگی” 36 ساله عصر روز پنجشنبه 23 بهمن ماه 99، در کانال آب چاه در شهرستان #زهک غرق شده و جان باختند.

️▪️دو طایفه “صلاح زهی” و “بلوچ” پس از 26 سال نزاع و اختلاف در مسجد جامع #داروکان شهرستان گیه صلح کردند.

️▪️بیش از صد نفر از اعضای دموکرات و جمهوری خواه مجلس نمایندگان آمریکا با امضای بیانیه‌ای از “ایران دموکراتیک و سکولار” حمایت و “تروریسم دولتی” را محکوم کردند.