▪️افراد وابسته به نهادهای دولتی در حال تخریب و از بین بردن آب های زیرزمینی در روستای گورناگان شهرستان سرباز هستند.
▪️یک خودروی نیسان وانت سوخت بر در محور #زهکلوت مملکت بلوچستان به #دلگان واژگون و دچار حریق شد که سرنشین آن در آتش جان خود را از دست داد.
▪️دبیر جنبش عدالتخواه دانشجویان بلوچستان و سیستان از نارضایتی کارگران طرح ۴۶ هزار هکتاری دشت سیستان خبر داد و گفت: «کارگران شرکت جهاد نصر همدان از بهمن ماه سال گذشته موفق به دریافت حقوق خود نشده اند.»
▪️مسئولین جمهوری اسلامی با ارائه ی آمارهای ساختگی درصدد هستند تا میزان دسترسی شهروندان به آب سالم و بهداشتی را بیشتر از حد معمول نشان دهند و با این کار وانمود کنند که مردم جنوب بلوچستان از آب سالم و بهداشتی برخوردار هستند.
▪️نوزادان تازه متولد شده در #خاش با تزریق واکسن چند روز پس از تولد دچار مشکلات کلیوی و خونریزی شدند.
▪️پس از اعلام فعالین مدنی و سیاسی بلوچ در اعتراض از طریق توییتر به کشتار روزانه سوخت بران بلوچ توسط نیروهای امنیتی، هشتگ #سوختبرنکشید به ترند داغ توییتر فارسی تبدیل شد. ▪️رئیس کل دادگستری استان هرمزگان از بازداشت شهردار #رودان مملکت بلوچستان به اتهام فساد مالی خبر داد. ▪️فقدان پایگاه انتقال خون در شهرستان #گیه باعث کمبود شدید خون برای بیماران تالاسمی و تصادفی در این شهرستان شده است. ▪️افراد مسلح ناشناس در محور #پهره به #خاش منطقه #گهورکوه #چاهاحمد به سمت یک تانکر حامل سوخت تیراندازی کرده و آن را آتش زدند.
▪️مردم روستای #دون_ونز از توابع بخش #سندرک شهرستان #میناب مملکت بلوچستان با گذشت ۴۱ سال از عمر جمهوری اسلامی از راه مناسب ارتباطی محروم هستند.
▪️جمهوری اسلامی با اجاره دادن دریای بلوچستان به چین و صدور مجوز کشتی های ترال برای صیادی در آب های بلوچستان، صیادان بلوچ را در وضعیت بد معیشتی قرار داده است؛ اعتراض و انتقاد صیاد چابهاری آسیب دیده از صید کشتی های ترال بر سر پرویز محبی معاون شیلات کشور: «از خدا بترسید! ما کفش برای پوشیدن نداریم…»
▪️در حالی که قلعه #دزک شهرستان #سراوان در فهرست آثار ملی ثبت شده و اعتباری بالغ بر صدمیلیون تومان تنها در سال ۹۷ برای بازسازی و ترمیم بافت های فرسوده آن اختصاص یافته، اما تاکنون هیچ اقدام مفیدی در این راستا انجام نشده است.
▪️”مهرناز بهرامی” هنرمند توانمند بلوچستان و سیستانی موفق شد در جشنواره جهانی هنرمندان توانمند و معلول ۲۰۲۰ #ژاپن با حضور هنرمندانی از ۳۳ کشور با موضوع صلح، مقام دوم را کسب کند‌‌.
▪️”عبدالرحمن سنگانی” طلبه بلوچ اهل سنت که در سال ۸۸ پس از احضار به دادگاه بازداشت شده و در زندان رجایی شهر کرج نگهداری می شود از خدمات پزشکی محروم بوده و در آستانه نابینایی قرار دارد.
▪️شکراللهی نماینده غرب مکران در حالی از عدم تعلل در بهره برداری از معدن تیتانیوم پافشاری می کند که این معدن یکی از سرمایه های ملت بلوچ است که در صورت استخراج آن، درآمد حاصل از آن به جیب جمهوری اسلامی خواهد رفت.
▪️عدم اراده ماموران امنیتی در تامین امنیت شهر چابهار باعث افزایش آمار سرقت های مسلحانه و فضایی وحشت زده در سطح شهر #چابهار شده است.
▪️یک شهروند بلوچ به نام “تاج محمد ایرندگانی” فرزند مراد به همراه کودک خردسالش با تیراندازی افراد مسلح ناشناس در فلکه جنت #خاش کشته شدند.
▪️قلعه #شارک واقع در بخش #تلنگ شهرستان #دشتیاری که یکی از بافت های قدیمی این شهرستان است در سایه اهمال کاری جمهوری اسلامی و بی توجهی آن در حال تخریب و از بین رفتن است.
▪️جمهوری اسلامی با عدم توجه به تجهیز اسکله رمین، عدم جمع آوری زباله ها و بی تفاوتی نسبت به استاندارد سازی و ترمیم کابل های برق صیادان بلوچ را در وضعیت نابسامانی قرار داده است.
▪️جمهوری اسلامی در راستای هویت زدایی ملت بلوچ و برای آماده سازی ذهن دانش آموزان و شستشوی مغزی آن ها، نام بلوچستان را از سوالات عربی موسسه کنکوری گزینه دو حذف کرده است.
▪️نیروهای خدمات شرکتی بیمارستان امام علی #چابهار ۵ ماه است حقوقی دریافت نکرده و مسئولین مربوطه برای پرداخت حقوق آنها بهانه های مختلف می آورند.
▪️دانش آموزان دختر روستای #چراغان شهرستان #راسک به دلیل عدم دسترسی به سرویس مسافتی حدود دو کیلومتر را با پای پیاده طی می کنند تا به مدرسه خود برای فراگیری دانش برسند.
▪️با همکاری دفتر مولانا عبدالحمید زمینه آزادی هشت ملوان بلوچ از تانزانیا فراهم شد اما وزارت امور خارجه از خانواده های زندانیان درخواست پول کرده است.
▪️جمهوری اسلامی بسیاری از شخصیت های مذهبی و سیاسی بلوچ را با طرح محرمانه سرکوب محله محور در پوشش مقابله با کرونا در بیمارستان ها کشته است.
▪️دخالت دستگاه های سیاسی جمهوری اسلامی و مدیران غیرمرتبط در اداره امور و بدون سر رشته مانع پیشرفت ورزش در بلوچستان و سیستان شده است.
▪️در سیل دی ماه سال گذشته که خسارت های زیادی به کشاورزی و زمین های زراعی کشاورزان در شهرستان سرباز وارد شد، جمهوری اسلامی تاکنون اقدامی برای حمایت از آنها انجام نداده است.
▪️”هدایت فهیمی” کارشناس سابق منابع آب وزارت نیرو به دلیل نبود افراد و مراجع صاحب قدرت در بلوچستان و سیستان از عدم انتقال آب توسط جمهوری اسلامی به این استان اعتراف کرد.
▪️علی رضا شهرکی فرماندار غیربومی شهرستان #سراوان با نکوهش قرار دادن سوخت بران و کار سوخت بری، درآمد حاصل از آن را نیز نامشروع خوانده است.
▪️در سایه سوءمدیریت جمهوری اسلامی و ناکارآمدی مسئولین امر در اجرای طرح ۴۶ هزار هکتاری آبیاری دشت سیستان، لوله ها دچار ترکیدگی شده و آب آن به هدر می رود.
▪️مولانا “اشفاق ‌الرحمن دهواری”، امام‌جمعه مسجد جامع بسم‌الله #سراوان و از علمای سرشناس بلوچستان و سیستان، ظهر امروز جمعه ۲۳ آبان ۹۹ در سن ۸۵ سالگی بر اثر ایست قلبی درگذشت.
▪️چند سالی است که پس از اعلام طرح موسوم به «توسعه سواحل مکران» با هدف آوردن بین ۵ تا ۱۰ میلیون جمعیت غیر بومی در سواحل بلوچستان و تغییر دمگرافیک جمعیت و اقلیت سازی بلوچ، ‌غیر بومی ها از هم اکنون از اجاره دادن خانه به مردم بلوچ امتناع می کنند.
▪️سرویس امنیتی هلند به مخالفان سیاسی جمهوری اسلامی در این کشور هشدار داده و گفته آن‌ها در معرض ربایش هستند و به هیچ عنوان خاک اتحادیه اروپا را ترک نکنند.