▪️بنیاد مسکن چابهار با همکاری ماموران امنیتی منازل مسکونی مردم چابهار را تخریب کرده، ساکنین آن را مورد ضرب و شتم قرار داده و بازداشت کرده است.
▪️یک سوخت بر بلوچ به نام “محمدامین رئیسی” ۱۷ ساله فرزند اسحاق اهل شهر #جالق شهرستان #سراوان بر اثر تعقیب و گریز توسط ماموران امنیتی کشته شد.
▪️جمهوری اسلامی برای استخراج از معادن بلوچستان و بهره برداری از آن برای خود به شناسایی و استخراج از آنها سرعت بخشیده که در تازه ترین کشفیات، یک معدن مس در شمال بلوچستان کشف کرده است.
▪️دانش آموزان دبیرستان مطهری شهرستان #سراوان با وجود اینکه هر ساله بیش از ۱۰ تن از آنها در رشته پزشکی قبول می شدند، در سال جاری هیچ سهمیه ای به آنها تعلق نگرفت.
▪️روسیه ۴۰۰ سال تلاش کرد تا در مملکت بلوچستان وارد شود و آن را در اختیار خود بگیرد که موفق نشد، اما با کمک جمهوری اسلامی روسیه در حال ورود به سواحل بلوچستان و در اختیار گرفتن آن به بهانه ساخت نیروگاه برق حرارتی در #سیریک مملکت بلوچستان است.
▪️یک شهروند بلوچ زندانی در زندان کرمان به نام “خلیل دست افشان (براهویی)” ۳۲ ساله اهل #دزاپ، در سلامتی کامل و بدون سابقه بیماری به طرز مشکوکی جان خود را از دست داد.
▪️مفتی خالد دهواری رئیس دارالافتای عین العلوم گُشت شهرستان #سراوان درگذشت.
▪️افراد مسلح ناشناس در شهر #سراوان با وجود استقرار پایگاه های امنیتی در خیابان آزادی به یک طلافروشی دستبرد زده، اقدام به تیراندازی کرده و متواری شدند.
▪️بر اثر تصادف دو دستگاه خودروی سواری سمند و تویوتا وانت در محور #گنداوک به #گیه، هفت شهروند بلوچ کشته شدند.
▪️پروژه ی فیبرنوری دهستان #رمشک مملکت بلوچستان که قرار بود تا پایان مهرماه به پایان برسد با عدم تحقق وعده های مسئولین تاکنون به سرانجام نرسیده است.
▪️زنان بلوچ چابهاری به دلیل تخریب منازل مسکونی شان توسط بنیادمسکن و شهرداری با همکاری نیروهای امنیتی مقابل فرمانداری چابهار تجمع اعتراضی برگزار کردند.
▪️مولوی محمد امین آسکانی مدیر داخلی مدرسه دینی انوارالحرمین پشامگ با شکایت سپاه پاسداران به دادستانی راسک احضار شد.
▪️مدیر غیربومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان #چابهار که پس از اخراج “رشید حسن زهی” نیروی بلوچ با واکنش تند مردم بلوچ به شدت تحت فشار بود، او را مجددا در سمت خود ابقا کرد.
▪️علی خامنه ای در شرایطی به سوء مدیریت خود اعتراف کرده که قیمت اقلام مختلف در بازار به شدت در حال افزایش است و اقشار مختلف جامعه را در شرایط بسیار بدی قرار داده است.
▪️ پس از به دست گرفتن مدیریت کارخانه سیمان #خاش توسط غیربومیان، این کارخانه و کارگران آن وضعیت اسفناک و آینده ای مبهم دارند.
▪️یک شهروند بلوچ به نام “یاسین چاریزهی” فرزند ابراهیم اهل شهرستان #مهگس توسط افراد مسلح ناشناس کشته شد.

▪️ مصطفی محامی نماینده ولی فقیه در بلوچستان و سیستان بار دیگر در امورات مساجد، مدارس و علمای اهل سنت دخالت کرده و خبر از احکام انتصابی داده است. ▪️علی ربیعی سخنگوی دولت روحانی که به بلوچستان و سیستان سفر کرده در ادعایی کذب از موفقیت دولت در گسترش زیرساخت های روستایی در این استان خبر داد. ▪️جمهوری اسلامی بیست‌ و ‌دو شهروند بلوچ که شناسنامه و اوراق هویتی نداشته و با این که سال‌های طولانی در سمنان ساکن بوده‌‌ را به جرم نداشتن اوراق هویتی، شهروند جغرافیای ایران به حساب نیاورده و از خانه رانده است. ▪️بیمارستان #چابهار توان تامین و تزریق واکسن و ارائه کارت سلامت نوزادان تازه متولد شده بلوچ را ندارد و با فروش واکسن به دلالان راه ورود آنها به بیمارستان را باز کرده و با قیمت های نجومی در حال فروش آن به شهروندان هستند.

▪️جمهوری اسلامی با بی تفاوتی نسبت به کمبود و گرانی اقلام در شهرهای مختلف مملکت بلوچستان، در حال ترانزیت کالا از بنادر بلوچستان بویژه بندر #سیریک به کشورهای دیگر است.

▪️مولوی “نورالدین کاشانی” فرزند خداداد اهل #دزاپ و مدرس قرآن روستای #شندک از توابع شهرستان #نصرآباد که از سال ۹۲ در زندان دزاپ بازداشت بود، در تاریخ ۱۴ آبان ماه ۹۹ آزاد شد.

▪️در پی حضور رئیس سازمان بنیاد مستضعفین و وزیر راه و شهرسازی در بلوچستان و سیستان، تفاهم نامه آماده سازی و ساخت هزار واحد مسکونی برای غیربومیان در حاشیه شهر چابهار امضا شده است.

▪️حمیدرضا و ذبیح الله کوهکن اهل #دزاپ پس از ۶۹ روز در بازداشت و بی خبری به سر می برند و از سرنوشت آنها اطلاعی در دسترس نیست.

▪️افراد مسلح ناشناس به سمت یک شهروند بلوچ به نام “مسلم بزرگزاده” فرزند کریم خان اهل روستای #پارود شهرستان #راسک تیراندازی کرده که بر اثر آن وی زخمی شده است.

▪️یک کودک ۹ ساله بلوچ به نام “محمود” اهل روستای #نندوبازار بخش #پلان شهرستان #دشتیاری در هوتگ غرق شد و جان خود را از دست داد.