مولانا عبدالصمد ساداتی خواستار آزادی بازداشت‌شدگان حادثه سراوان شد.

به گزارش رصد بلوچستان، روز ۲۰ فروردین ماه ۱۴۰۰، “مولانا عبدالصمد ساداتی” امام جمعه اهل سنت #سراوان در خطبه‌های نماز جمعه با اشاره به بی‌گناهی سوخت‌بران و معترضان بازداشت شده در حادثه اخیر سراوان، خواستار آزادی آنان شد.

مولانا ساداتی با بیان اینکه در آستانه ماه رمضان، ماه رأفت و مهمانی خداوند قرار داریم ابراز امیدواری کرد افراد بازداشت شده در جریان حادثه #شمسر آزاد شوند و به آغوش خانواده‌های خود بازگردند.

امام جمعه اهل سنت #سراوان با تأکید بر بی‌گناهی افراد بازداشت شده افزود: “افرادی که در حادثه سراوان بازداشت شده‌اند بدون اینکه شعاری علیه نظام و کشور بدهند در تجمع مشارکت داشته‌اند و حتی به تصاویر امام و رهبری که در دسترس آنها بوده، هتک حرمتی صورت نگرفته است.”

لازم به ذکر است در تاریخ ۴ اسفند ماه ۹۹، نیروهای سپاه پاسداران به سمت سوخت‌بران مرزی در محل پاسگاه شمسر تیراندازی کردند که بر اثر آن، ده‌ها سوخت‌بر کشته و زخمی شدند. روز بعد ۵ اسفندماه، خانواده‌های سوخت‌بران و جمعی از مردم در اعتراض به کشتار سوختبران در برابر ساختمان فرمانداری سراوان تجمع کردند که تجمع مسالمت‌آمیز آنها با دخالت مأموران امنیتی به خشونت کشیده شد.

به دنبال این حادثه، دامنه اعتراضات به تمامی شهرهای استان کشیده شد. نیروهای امنیتی با سرکوب اعتراضات مسالمت‌آمیز شهروندان، به بازداشت گسترده آنها پرداختند.