مولوی محمد امین آسکانی گفتند که مولانا فضل الرحمن کوهی متعلق به مردم یک منطقه خاص نیست. وی همچنین نسبت به فشار بر مدارس دینی اهل سنت واکنش نشان داد.

به گزارش رصد بلوچستان، شامگاه ۱۷ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰، مولوی محمد امین آسکانی مدیر داخلی انوارالحرمین #پشامگ شهرستان #راسک در مراسم ختم قرآن شهر #کنارک نسبت به جایگاه و شخصیت مولانا کوهی سخنرانی کردند. وی همچنین نسبت به فشارهای بر مدارس دینی اهل سنت واکنش نشان دادند.

مولوی محمد امین آسکانی گفت: «یقیناً محبتی که مردم بلوچ اهل‌سنت داخل و خارج با مولانا فضل الرحمن کوهی دارند از دوستان و بیگانگان مخفی نیست، چرا که مولانا تنها متعلق به یک منطقه و جغرافیای خاصی نبودند.»

مدیر داخلی انوارالحرمین در ادامه گفت: «مولانا کوهی هر موقع برای مظلومی که کوچکترین ظلمی را از طرف ظالمی متحمل می‌شد فریاد مظلومیتش را بلند می‌کردند و واکنش‌های گوناگون مردم اهل سنت داخل و خارج نسبت به بازداشت مظلومانه مولانا کوهی خود تایید کننده ادّعای بنده است و این اظهار ارادت و محبت شما مردم نتیجه همان مظلوم گرایی مولانا است.»

مولوی آسکانی در بخش دیگری از سخنان خود نسبت به پست‌های کلیدی افراد خاص وابسته به سپاه اشاره کرد و افزود که این افراد دنبال چنگ زدن به اختلافات و دودستگی هستند چرا که ما مطمئنیم دین با مسجد، مدارس دینی و حضور فعال علماء رونق و پیشروی می‌کند.

مولوی آسکانی گفت: «در کشور اسلامی ما بعضی از اعمال سلیقه‌ها سد باب و محدود نمودن ساخت و ساز مدارس و مساجد هستند این موانع و محدودیت‌ها کجا با اسلام همخوانی دارند؟! آیا مگر ما در مدارس دینی خود تربیت ضدانقلاب و یا تشکیل گروهک می‌دهیم؟ ما انتظار داریم از مسئولین محترم همان گمان و سعه صدری که نسبت به جامعة المصطفی قم دارید برای مدارس اهل‌سنت هم روا داشته باشید.»