«انجمن جهانی پاسداشت حقوق بشر» با صدور نامه ای به جاوید رحمان خواستار ثبت موارد اعدام و نقض حقوق بشر فعالان سیاسی و مذهبی بلوچ و اعمال تحریم های دیپلماتیک برای کُند کردن سرعت ماشین اعدام جمهوری اسلامی شد.

به گزارش رصد بلوچستان، در این نامه که «انجمن جهانی پاسداشت حقوق بشر» منتشر کرده از جاوید رحمان خواسته شده تا موارد نقض حقوق بشر در ایران را ثبت و با مطرح کردن آنها در پرونده حقوق بشری حکومت ایران از مراجع ذیصلاح بین المللی بویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد خواسته شده تا اعمال تحریمهای دیپلماتیک علیه ایران کند.

در این نامه آمده است، آقای پروفسور جاوید رحمان گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد برای موارد نقض حقوق بشر در ایران، همانگونه که مطلع هستید متاسفانه طی ماههای اخیر و همزمان با تحولات بین المللی روند صدور و اجرای احکام اعدام در ایران به شکل نگران کننده ای سیر صعودی بخود گرفته و موجب مرگ بسیاری از شهروندان ایرانی در سراسر کشور شده است.

منجمله برابر اخبار منتشره، آقای «امان الله بلوچی» و آقای «عبدالرحیم کوهی»، دو زندانی محکوم به اعدام در زندان زاهدان با خانواده‌های خود تماس گرفته و از آن‌ها خواسته‌اند تا برای آخرین ملاقات به زندان دزاپ بروند.

متاسفانه باید به اطلاع برسانیم که مقامات قضایی ایران با در خواست اعاده دادرسی این دو روحانی بلوچ نیز موافقت نکرده اند.

لازم به ذکر است طی هفته‌های گذشته نیز تعدادی از شهروندان اهل سنت در زندان مرکزی زاهدان به شکل ناگهانی و بدون این که به آن‌ها فرصت اعاده دادرسی داده شده باشد، اعدام شده‌اند.

آقایان امان الله بلوچی و عبدالرحیم کوهی هر دو از مدرسان اهل سنت یکی از مدارس دینی در شهرستان سرباز در بلوچستان در جنوب جغرافیای ایران هستند که در تاریخ ۲۵ شهریور ۱۳۹۸، توسط دادگاههای انقلاب در ایران به اتهام تحصیل و تدریس در مدرسه دینی که مورد تایید حکومت نبوده است به اعدام محکوم شده اند.

همانگونه که می دانید شهروندان ایرانی ساکن بلوچستان بیش از چهل سال است که قربانی آپارتاید مذهبی و سیاستهای تبعیض آمیز حکومت مرکزی بوده اند و از حداقل امکانات معیشتی محروم مانده اند.

در این خصوص «انجمن جهانی پاسداشت حقوق بشر» ضمن جلب توجه تمامی فعالان حقوق بشر به روند فزاینده اعدام شهروندان اهل سنت توسط حکومت تندروی شیعی ایران، از شما درخواست می کند تا ضمن ثبت موارد فوق در پرونده حقوق بشری حکومت ایران از مراجع ذیصلاح بین المللی بویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد بخواهید تا از تمامی امکانات موجود من جمله اعمال تحریمهای دیپلماتیک برای کُند کردن سرعت ماشین اعدام در جمهوری اسلامی ایران استفاده نمایند.