۳۰ درصد بیمارستان های بلوچستان و سیستان فاقد پزشک متخصص هستند.

به گزارش رصد بلوچستان به نقل از کمپین فعالین بلوچ، نماینده مردم خاش در مجلس شورای اسلامی از فقدان پزشک متخصص در ۳۰ درصد بیمارستان های بلوچستان و سیستان خبر داده است.

اسماعیل حسین زهی، در مصاحبه با رسانه های جمهوری اسلامی با اشاره به اوضاع کرونا در این استان و با گلایه از تمرکز پزشکان و متخصصان در مرکز استان و شهرهای بزرگ گفت: «اکثر شهرهای کوچک بلوچستان و سیستان فاقد بیمارستان هستند و مناطق دارای بیمارستان هم، فاقد پزشک عمومی و متخصص هستند.»

وی ادامه داد: «امیدواریم در تقسیم نیروهای کادر درمان و ظرفیت‌های پذیرش، استان بلوچستان و سیستان هم دیده شود. خصوصاً بیمارستان‌هایی که در واقع فاقد هر نوع پزشک متخصص هستند.»

این نماینده مجلس با بیان اینکه اطلاعی از آمار دقیق در خصوص کمبود پزشک ندارد افزود: «اما مطمئن هستم که بیش از ۳۰ درصد بیمارستان‌های استان فاقد پزشک متخصص هستند.»

حسین زهی در خصوص راهکار حل مشکل کمبود پزشک در استان بلوچستان و سیستان تصریح کرده که راهکار کوتاه مدت، تخصیص متناسب سهمیه پزشک از مرکز کشور به استان است. همچنین راه حل بلند مدت آن هم این است که دانشجوهایی که از خود منطقه در رشته پزشکی پذیرفته می‌شوند، تعهدی داشته باشند که بعد از پایان تحصیلات، خدمتشان را در همان منطقه انجام دهند.

وی در رابطه با عدم اجرایی شدن قانون عدالت آموزشی برای جذب پزشکان تعهدی بومی خاطر نشان کرده که در حال حاضر دانشجویان بلافاصله بعد از فارغ‌التحصیلی برای کار یا گرفتن تخصص به مرکز استان انتقالی می‌گیرند. در حالی که باید تعهد خدمت دانشجویان تعهدی به درستی رعایت شود که در این خصوص وزارت بهداشت و درمان می‌تواند عمکرد بهتری داشته باشد.