اسماعیل حسین زهی نماینده مردم خاش در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از بی‌توجهی وزارتخانه آموزش و پرورش نسبت به استان سیستان و بلوچستان اعلام کرد که این استان از کمبود ۱۲ هزار معلم رنج می‌برد و تعیین تکلیفی برای ۱۱۰ هزار دانش‌آموز بازمانده از تحصیل انجام نشده است.

به گزارش کمپین فعالین بلوچ، اسماعیل حسین زهی نماینده مردم شهرستان خاش در نشست علنی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حدود یک دهه است که به طور مرتب از مبادی رسمی آموزش و پرورش اعلام می‌شود که استان سیستان و بلوچستان ۱۲ هزار معلم کمبود دارد گفت که سرانه حوزه آموزشی این استان از میانگین کشوری کمتر است.

حسین زهی با انتقاد از وزارت آموزش و پرورش اظهار کرد: ”این وزارتخانه چه اقدام کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدتی برای ایجاد توازن بین رشد جمعیت دانش‌آموزی و تأمین معلم و کلاس برای دانش‌آموزان این استان دارد؟ چرا هنوز مدارس نابه سامان و کلاس‌های بدون معلم یا متراکم و جمعیت ۱۱۰ هزار بازمانده از تحصیل در این استان مشاهده می‌شود؟“

در خبرگزاری خانه ملت آمده که نماینده مردم خاش همچنین از نبود برنامه زمان‌بندی شده برای تأمین نیروی انسانی بومی ماندگار در این منطقه و تعیین تکلیف نیروهای خرید خدمت و حق‌التدریسی انتقاد کرد.

بر اساس گزارش روزنامه ایران، شرایط کرونایی، محرومیت‌های آموزشی و تحصیلی در استان سیستان و بلوچستان را پررنگ‌تر کرده است.

اگر تا سال گذشته، مدارس کپری، فضای نامناسب آموزشی و تهیه نوشت‌افزار از مسائل مدارس این استان بود، امروز، تلفن همراه و تبلت، تهیه ماسک و … هم به این مسائل اضافه شده است.

آنطور که مسئولان سیستان و بلوچستان می‌گویند ۷۱ درصد جمعیت دانش‌آموزی سیستان و بلوچستان ساکنان مناطق روستایی هستند که با کمبود امکانات رو به رو بوده‌اند و همین مسئله در شرایط کرونایی به یکی از دغدغه‌های اصلی کادر آموزشی تبدیل شده است.