در سایه ناکارآمدی جمهوری اسلامی، عوامل هواشناسی درمورد پدیده خشک‌سالی در بلوچستان و سیستان ابراز نگرانی کردند.

به گزارش رصد بلوچستان، مدیرکل هواشناسی بلوچستان و سیستان در مورد درصد مساحت تحت تاثیر خشک‌سالی گفته که بر اساس شاخص بارش، تبخیر و تعرق استاندارد شده (SPEI)، در مدت زمان یکساله تا پایان اسفندماه سال ۱۴۰۰، ۹۲.۱٪ از استان بلوچستان و سیستان درگیر پدیده خشکسالی است که این مقدار در منطقه سیستان ۹۸.۷٪ و در منطقه بلوچستان ۹۱٪ بوده است.

محسن حیدری ضمن ابراز نگرانی از ادامه‌دار بودن روند خشک‌سالی در استان گفت: “در مدت زمان یک‌ساله مذکور از مساحت درگیر خشک‌سالی استان تقریباً ۶۰٪ آن دچار خشک‌سالی بسیار شدید است”.

حیدری از کاهش ۴۰ درصدی میزان بارش‌ها در سال زراعی جاری نسبت به دوره مشابه بلند مدت خبر داد و افزود: “در سال زراعی گذشته تنها ۴۸ میلی‌متر بارندگی از ایستگاه‌های هواشناسی به ثبت رسیده است و با وجود گذشت بیش از ۷ ماه از سال زراعی، تا کنون تنها ۴۸٪ از بارش‌های سال آبی جاری را دریافت کرده‌ایم”.

مدیر کل هواشناسی بلوچستان و سیستان، میانگین دمای استان را از ابتدای سال زراعی تا کنون ۱۹.۶ درجه سلسیوس اعلام کرد و از افزایش ۱.۳ درجه‌ای دمای استان نسبت به دوره بلند مدت مشابه خبر داد و گفت: “بطور میانگین به ازای هر دهه ۱۰ میلی‌متر کاهش در نزولات جوی استان را شاهد هستیم که ادامه دار بودن این روند می‌تواند تبعات منفی برای منطقه در پی داشته باشد”.

با توجه به سدسازی های غیر استاندارد توسط جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران در بلوچستان، تبخیر آب پشت سدها و عدم رهاسازی آب آن باعث شده تا خشکسالی بیش از پیش اثرات مخرب خود را در استان به نمایش بگذارد.