روزنامه «نیویورک‌ تایمز»، به نقل از منابع اطلاعاتی، تاکید کرد که اسرائیل در وقوع انفجار سحرگاه یکشنبه در تاسیسات هسته‌ای نطنز در ایران نقش داشته است.

به گزارش رصد بلوچستان، «نیویورک تایمز» با اعلام این که انفجار نطنز باعث نابودی سیستم برق‌رسانی به سانتریفیوژها شده، تاکید کرد وقوع این انفجار ضربه‌ای قوی به قابلیت‌های ایران در زمینه غنی‌سازی اورانیوم است.

بنا به گزارش این روزنامه آمریکایی به نقل منابع اطلاعاتی، راه‌اندازی مجدد راکتور هسته‌ای ایران دست‌کم به ۹ ماه زمان نیاز خواهد داشت.

رادیو اسرائيل، یکشنبه به نقل از منابع اطلاعاتی که از آنها نامی نبرد، اعلام کرد که سازمان اطلاعات و عملیات ویژه اسرائیل «موساد»، حمله‌ای سایبری را علیه تاسیسات هسته‌ای ایران انجام داده است.

از سویی کانال «۱۳» اسرائیل اعلام کرد که حمله به تاسیسات هسته‌ای نطنز سایبری نبوده بلکه با مواد منفجره انجام شده است.

این گزارش‌ها پس از آن اعلام شد که بنا به ارزیابی‌های امنیتی اسرائیل خسارت‌های بزرگی به قابلیت‌های ایران در زمنیه غنی‌سازی اورانیوم در نطنز وارد شده است و بنا به این گزارش‌ها مقامات ایرانی از اعلام میزان خسارت‌های وارده به این تاسیسات خودداری می‌کنند.

خبرگزاری دولتی اسرائیل «کان» نیز در گزارشی حمله به تاسیسات هسته‌ای نطنز را کار موساد و در نتیجه حمله سایبری جدید علیه ایران دانست.

این خبرگزاری بدون ذکر منبع، همچنین گفت که اسرائيل در اوایل دهه گذشته نیز با ارسال بدافزاری بنام «استاکس‌نت» در آن زمان باعث ایجاد اختلال خطرناکی در سانتریفیوژهای غنی‌سازی اورانیوم در نطنز شده بود.

طرف ایرانی اما تنها با اعلام وقوع حادثه و تاکید بر عدم وارد آمدن خسارت‌هایی از زبان رئیس تیم فنی مسئول تحقیقات درباره این حادثه، برخی گزارش‌ها درباره علل وقوع حادثه را«غوغای رسانه‌ای غیر مستند بر حقایق» عنوان کرد.

در همین راستا علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی حکومت جغرافیای ایران، یکشنبه درباره حادثه رخ داده در تاسیسات هسته‌ای نطنز، تاکید کرد که حادثه عمدی است و گفت: «آنچه در تاسیسات نطنز اتفاق افتاده تروریسم هسته‌ای است» و ایران حق خود را برای اقدام علیه عاملان این حادثه محفوظ می‌داند.