سازمان عفو بین الملل با دادن فراخوان اقدام فوری خواستار توقف اجرای حکم اعدام دو زندانی بلوچ شد.

به گزارش رصد بلوچستان به نقل از کمپین فعالین بلوچ، دو زندانی بلوچ در ایران با نام های حامد ریگی و مهران نارویی در معرض خطر اعدام قرار دارند. این دو تن مورد موارد نقض جدی حقوق بشر از جمله ناپدیدسازی قهری، شکنجه و سایر بدرفتاری ها قرار گرفته اند تا علیه خود «اعتراف» کنند. «اعترافات» اجباری آن ها طی دادرسی های ناعادلانه برای محکوم کردن آن ها به اعدام مورد استفاده قرار گرفته است. از آذر ماه ۹۹، مقامات ایران ۱۸ شهروند بلوچ را اعدام کرده اند، امری که موجب افزایش نگرانی ها در مورد احتمال اعدام قریب الوقوع حامد ریگی و مهران نارویی شده است.

سازمان عفو بین الملل در اعتراض به حکم اعدام قریب الوقوع دو زندانی بلوچ به نام های «حامد ریگی» و «مهران نارویی» با دادن فراخوان اقدام فوری خواستار لغو حکم اعدام آنها و برگزاری دادرسی منصفانه با ارسال نامه ای به ریاست قوه قضاییه شد.

در نامه سازمان عفو بین الملل به ریاست قوه قضاییه آمده، «بدینوسیله، نگرانی خود را درباره وضعیت دو زندانی بلوچ در ایران که در پی دادرسیهای به شدت غیرمنصفانه در معرض خطر اعدام قرار دارند، اعلام مینماید. حامد ریگی، که در زندان دزاپ در بلوچستان در صف اعدام به سر میبرد، در رابطه با یک درگیری مسلحانه با ماموران مبارزه با مواد مخدر در سال ۹۶ که منجر به کشته شدن چندین تن از نیروهای امنیتی شد، به اعدام محکوم شده است. دو برادر وی با نام های بهنام ریگی و شعیب ریگی، که طی همین پرونده به اعدام محکوم شده بودند، در تاریخ ۲۹ آذر ۹۹ اعدام شدند، امری که موجب افزایش نگرانی درمورد اعدام قریب الوقوع حامد ریگی می شود. مهران نارویی در زندان دستگرد در استان اصفهان در صف اعدام به سر میبرد. بر اساس اطلاعات عفو بین الملل، وی حدود چهار سال پیش در رابطه با جرائم مربوط به مواد مخدر به اعدام محکوم شده است. یک زندانی بلوچ دیگر با نام انور نارویی که در همان پرونده به مرگ محکوم شده بود در تاریخ ۹ بهمن ۹۹ در زندان دستگرد اعدام شد، امری که نگرانی ها درباره اعدام قریب الوقوع مهران نارویی را افزایش میدهد.»

در ادامه این نامه به رئیسی نوشته شده، «طبق اطلاعات عفو بین الملل، حامد ریگی و مهران نارویی در پی دستگیریشان مورد ناپدیدسازی قهری، شکنجه و سایر بدرفتاری ها قرار گرفتند تا «اعتراف» کنند. قضات مسئول محاکمه، بر خلاف قانون، به «اعترافات» اجباری آنها استناد کرده اند، درحالی که هر دوی این افراد گفته های خود را در جریان
محاکمه پس گرفته و اعلام کرده اند که زیر شکنجه مجبور به «اعتراف» شده اند. به گفته ی یک منبع مطلع، حامد ریگی و مهران نارویی از دسترسی به وکیل طی مرحله بازجویی محروم بوده اند و مهران نارویی در زمان محاکمه نیز وکیلی نداشته است. حکم این دو در دیوان عالی تایید شده است.

از ۱۱ آذر ۹۹، مقامات ایرانی حداقل ۵۲ نفر را اعدام کرده اند و بیش از یک سوم اعدام شدگان را زندانیان بلوچ تشکیل میدهند. طبق اطلاعات عفو بین الملل، از ۲۹ آذر ۹۹ تاکنون حداقل ۱۸ مرد بلوچ اعدام شده اند. شدت گرفتن اعدام زندانیان بلوچ این نگرانی را ایجاد میکند که مقامات طی کارزاری برنامه ریزی شده از مجازات اعدام برای اشاعه ترس در میان بلوچ ها و سایر اقلیتهای اتنیکی در ایران و همچنین کل جمعیت کشور استفاده میکنند.

در پایان این نامه از ریاست قوه قضاییه درخواست و نوشته شده، «من از شما درخواست می کنم هرگونه برنامه برای اعدام حامد ریگی و مهران نارویی را بلافاصله متوقف کنید. حکم اعدام آنها بایست لغو شود و این افراد باید از یک دادرسی مجدد منصفانه بدون رجوع به مجازات اعدام و بدون استفاده از «اعترافات» حاصل از شکنجه بهره مند شوند. من همچنین از شما درخواست می کنم که اطمینان حاصل نمایید حامد ریگی و مهران نارویی از دسترسی منظم به ملاقات با خانواده ها و وکلای انتخابی شان برخوردار باشند، در برابر هرگونه شکنجه و سایر بد رفتاری ها محافظت شوند و ادعاهای ایشان مبنی بر شکنجه شدن، به نحو مستقل، بیطرفانه و موثر مورد تحقیق قرار گیرد و مسوولان این امر در دادگاه های عادلانه به دست عدالت سپرده شوند. افزون بر این، از شما درخواست می کنم تا در راستای لغو کامل مجازات اعدام تمام احکام اعدام را به صورت رسمی به حال تعلیق درآورید.»