شماری از روزنامه نگاران و فعالان سیاسی جغرافیای ایران در جلسه ای که در «کلاب هاوس» برگزار شده بود به مشکلات و ادامه زندانی بودن مولانا فضل الرحمن کوهی پرداختند.

به گزارش رصد بلوچستان، شامگاه چهارشنبه ۱ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰، شماری از روزنامه نگاران و فعالان سیاسی جغرافیای ایران در رابطه با ادامه زندانی بودن مولانا فصل الرحمن کوهی زندانی سیاسی بلوچ و مشکلات و عدم اعطای مرخصی به او در «کلاب هاوس» جلسه ای برگزار کردند.

روزنامه نگاران و فعالان سیاسی جغرافیای ایران در «کلاب هاوس» در جلسات مختلف به واکاوی و بررسی مشکلات زندانیان سیاسی می پردازند.

در این جلسه که در رابطه با مولانا فضل الرحمن کوهی زندانی سیاسی بلوچ برگزار شده بود یک متن که توسط خانواده و شاگردان وی نوشته شده بود، قرائت شد.

مولانا فضل الرحمن کوهی در تاریخ هفتم آذر ماه سال ۹۸ پس از احضار به دادگاه ویژه روحانیت در مشهد بازداشت شد. بازداشت وی با اعتراضات گسترده در بلوچستان همراه بود.

خانواده، شاگردان، مردم و فعالان بلوچ علت بازداشت مولانا فضل الرحمن کوهی را دفاع از حقوق ملی و مذهبی مردم بلوچ، دفاع از معترضان در آبان ماه سال ۹۸، انتقاد از سوء استفاده جمهوری اسلامی از فقر تحمیلی بر مردم بلوچ و اعزام آنها به جنگ سوریه، کشتار سوخت بران و دخالت در امور مذهبی اهل سنت عنوان کرده اند.

مولانا کوهی پس از ماه ها بلاتکلیفی در زندان مشهد، به ۶ سال و ۴ ماه حبس محکوم شد.

هم اکنون مولانا کوهی با بیش از ۵۰۰ روز بازداشت بدون مرخصی در زندان مشهد بسر می برد و با وجود رای دادگاه مبنی بر اعطای مرخصی با قید وثیقه به وی، سپاه مخالفت کرده و شرط دادن مرخصی به او را اجاره منزل در مشهد و عدم بازگشت به بلوچستان عنوان کرده است.

در این زمینه خانواده، شاگردان و نزدیکان مولانا کوهی با توجه به وضعیت گسترش کرونا در زندان ها ابراز نگرانی کرده و از همه فعالان حقوق بشر و روزنامه نگاران خواسته اند تا صدای مولانا کوهی باشند.