مدیران حوزه‌های علمیه اهل سنت خاش و پشامگ در دو بیانیه جداگانه، کشته‌شدن کودک بلوچ توسط نیروهای انتظامی را محکوم کردند.

به گزارش رصد بلوچستان، “مولانا محمدگل” مدیریت حوزه علمیه مخزن العلوم خاش و مولوی محمد امین آسکانی مدیر داخلی انوارالحرمین پشامگ ضمن محکوم کردن کشته شدن کودک بلوچ توسط نیروهای نظامی جمهوری اسلامی، آن را جنایت علیه ملت بلوچ عنوان کردند.

مولانا محمدگل در این بیانیه گفت: “در ایامی که درگیری ها در مسجدالاقصی آغاز شده و کودکان، زنان و جوانان کشته می شوند، توقع نداشتیم که نیروی انتظامی جمهوری اسلامی با زیر پا گذاشتن قانون و با تیراندازی‌های خودسرانه، باعث شهادت کودکی معصوم و زخمی نمودن مادری جگرسوخته شوند و دل‌های مردم روزه‌دار بلوچ را داغدار کنند. “

همچنین”مولوی محمدامین آسکانی” مدیر داخلی مدرسه دینی انوار‌الحرمین پشامگ در بیانیه‌ای جداگانه، کشته‌شدن کودک بلوچ در پهره را محکوم کرد و خواستار اشد مجازات برای عاملین این حادثه شد.

مولوی آسکانی با اشاره به درگیری ها در مسجدالاقصی و محکوم کردن کشته شدن فلسطینان توسط تمامی مسئولان ایران، افزود: “صدای مسئولان ایران برای محکومیت حادثه کشته‌شدن کودک بلوچ بلند نمی‌شود؛ گویا که برای خود ریختن خون این کودکان ستمدیده را حلال می‌دانند و مهر سکوت را بر زبانشان زده‌اند.”

مدیرداخلی انوار‌الحرمین پشامگ با اشاره به گمانه‌زنی‌ها درباره کاندیداتوری رئیس قوه قضاییه در انتخابات ریاست جمهوری، به رئیسی متذکر شد قبل از کاندیدشدن رضایت ملت بلوچ را با قصاص عاملین جنایت پهره کسب کند.

مولوی آسکانی همچنین از عملکرد سازمان‌ حقوق بشر در رابطه با دفاع از حقوق ملت بلوچ انتقاد کرد و خواستار احقاق حقوق شهروندان بلوچ شد.