مولانا عبدالحمید با ابراز تأسف از تخریب فنداسیون مسجد جامع اهل‌سنت پهره، آن را «اقدامی بی‌تدبیرانه» دانستند و «تجدیدنظر» در این زمینه و «صدور مجوز ساخت» این مسجد را خواستار شدند.

به گزارش رصد بلوچستان به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه اهل‌سنت #دزاپ، مولانا عبدالحمید در واکنش به تخریب فنداسیون مسجد جامع اهل‌سنت #پهره اظهار داشتند: «تخریب فنداسیون مسجدجامع اهل‌سنت پهره خبر بسیار ناگواری بود که سبب ناراحتی و پریشانی بسیاری از مردم استان شد.»

مولانا عبدالحمید در ادامه افزودند: “اگرچه این مسجد از قبل مجوز رسمی داشته و براساس همان مجوز، کار آغاز شده است، اما با توجه به اینکه نسبت به مجوز قبلی از طرف بعضی نهادها اعتراضی مطرح شده بود، مسئولین این مسجد به‌ویژه مولانا محمدطیب دنبال اخذ مجوزهای ادامۀ کار بودند.

امام جمعه اهل سنت دزاپ خاطرنشان کردند: “مولانا محمدطیب، سرپرست و متولی مسجدجامع اهل‌سنت #پهره، فرد بسیار معتدل و قانون‌مداری ا‌ست که دنبال ماجراجویی نیست، بلکه دنبال وحدت و تقریب است و علمای استان ایشان را قبول دارند و از ایشان حمایت می‌کنند. مولانا محمدطیب فرزند و یادگار مولانا قمرالدین است که مولانا قمرالدین نیز جایگاه پدری را برای شیعه و سنی #پهره داشتند.”

امام‌جمعه #دزاپ در ادامه گفتند: “بنده قبلا اطلاع یافتم که تصمیم‌هایی مبنی بر تخریب فنداسیون مسجد جامع #پهره وجود دارد، لذا با برخی از مسئولان طراز اول استانی تماس گرفتم و گفتم که این اقدام هرگز به صلاح نیست و باید جلوی این اقدام گرفته شود. آن مسئول هم به بنده قول داد که مانع این تخریب خواهد شد، اما متاسفانه در این زمینه کوتاهی صورت گرفت و فنداسیون مسجدجامع اهل‌سنت پهره در اقدامی بی‌تدبیرانه که در آن دوراندیشی لحاظ نشده بود، تخریب شد.”

مولانا عبدالحمید ساخت مسجد جامع جدید را از نیازهای ضروری اهل‌سنت پهره عنوان کردند و گفتند: “همان‌طور‌ که در بسیاری از شهرهای کشور حداقل یک مسجد بزرگ وجود دارد که نمازهای جمعه و جلسات بزرگ در آن برگزار می‌شود، این حق مردم پهره نیز است که یک مسجد جامع بزرگ داشته باشند که گنجایش جمعیت زیاد را داشته باشد.”

امام‌جمعه دزاپ در ادامه افزودند: “انتظار این بود که ساخت این مسجد تحمل می‌شد، اگر بالفرض مشکل اداری هم داشت باید به‌جای تخریب، اصلاح می‌شد. بنده تخریب را برای وحدت و همدلی مردم مضر می‌دانم.”

وی تصریح کردند: “درخواست ما این است که در موضوع مسجد جامع اهل‌سنت پهره تجدیدنظر شود و اجازۀ ساخت این مسجد داده شود. این تصمیم در راستای وحدت و اخوت اسلامی و به منافع کشور و حاکمیت کمک می‌کند.”

مولانا عبدالحمید اظهار داشتند: “مسئولین استانی و کشوری باید ظرفیت و تحمل خودشان را بالا ببرند. انتظار مردم از محامی، نمایندۀ علی خامنه ای در استان، و همچنین از استاندار محترم بلوچستان این است که به افراد تندرو و کم‌ظرفیت اجازه ندهند با رفتارهای نسنجیدۀ خود زحماتی را که برای امنیت و وحدت در این استان کشیده شده است، برباد کنند.”

مولانا عبدالحمید در پایان مردم را نیز به «حفظ آرامش» توصیه کردند و گفتند: از مردم عزیز هم انتظار داریم که آرامش خودشان را حفظ کنند و به کسی اجازۀ سوءاستفاده ندهند. موضوع مسجد جامع پهره هم از راه‌های قانونی پیگیری شود که امیدواریم این مسأله با تدبیر و دوراندیشی حل‌وفصل شود.”