هند اعلام کرده که تا دو ماه آینده بندر چابهار عملیاتی و با قراردادی ۱۰ ساله در اختیار آن قرار می گیرد.

به گزارش رصد بلوچستان، جمهوری اسلامی برای دور زدن تحریم ها و تامین هزینه تیم های تروریستی و نیابتی خود در کشورهای دیگر، در حال واگذاری و اجاره دادن بنادر جغرافیای ایران بویژه بندر اقیانوسی چابهار است.

وزیر بنادر و کشتی‌رانی هند روز جمعه ۱۵ اسفند ماه گفت که بندر چابهار یک تا دو ماه دیگر به طور کامل به بهره‌برداری خواهد رسید.

بر اساس قرارداد، این بندر برای ۱۰ سال به هند اجاره داده خواهد شد و دهلی‌نو از این مسیر، ترانزیت کالا به ایران، افغانستان و آسیای میانه را با دور زدن پاکستان انجام خواهد داد.

مانسوخ مانداویا وزیر بنادر و کشتی‌رانی هند به خبرگزاری رویترز گفت، احتمالا در ماه آوریل یا مه برای افتتاح کامل بندر چابهار راهی ایران خواهد شد.

این بندر که شامل دو پایانه می‌شود، از جمله تاسیسات پایانه شهید بهشتی، با سرمایه‌گذاری هند توسعه یافته و از اوایل سال ۲۰۱۹ نیز با ظرفیت ناقص در حال فعالیت بوده است. این میان تحریم‌های آمریکا روند عملیاتی کردن کامل این پروژه را به تاخیر انداخته است.

هند با سرمایه‌گذاری ۵۰۰ میلیون دلاری خود، فعالیت این بندر در دریای بلوچستان را برای ۱۰ سال در اختیار کامل خواهد داشت.

همچنین جمهوری اسلامی اعلام کرده بود که بخشی از بندر اقیانوسی چابهار را به حکومت چین با قرار داد ۲۵ ساله واگذار خواهد کرد.

بر اساس قرارداد ۲۵ ساله جمهوری اسلامی با دولت چین، چین می تواند نیروهای نظامی خود را در بندر چابهار با ساخت و احداث پایگاه های نظامی اسکان دهد.