مصوبه شورای عالی فضای مجازی: «همه اکانت‌ها، کانال‌ها و صفحه‌های پرمخاطب، شناسایی و تحت نظارت قضایی قرار می‌گیرند.»

به گزارش رصد بلوچستان، در ادامه سیاست‌های حکومت ایران برای محدودسازی نشر اخبار و اطلاعات در شبکه‌های اجتماعی، شورای‌ عالی فضای مجازی تصویب کرده، هرگونه درگاه نشر یعنی وب‌سایت، اکانت اینستاگرام یا توییتر یا کانال تلگرام که بیش‌از پنج‌هزار مخاطب یا عضو دارند، باید زیر نظر دستگاه‌های قضایی، صدا و سیما و وزارت ‌ارشاد قرار بگیرند.

وب‌سایت آی‌تی‌ایران با انتشار این خبر در روز دوشنبه، ۲۷ بهمن، نوشت که طبق این مصوبه سکوها و درگاه‌های نشر باید «به محض اطلاع از انتشار اطلاعات، اخبار و محتوای خبری خلاف واقع نسبت به حذف و درج توضیحات اقدام و از رویه‌ها و سامانه‌های گزارش ‌دهی فوری به مراجع ذی‌ربط استفاده کنند».

درگاه نشر شامل هر کانال، صفحه، وب‌سایت، برنامک و نظایر این‌ها می‌شود که بیش از ۵ هزار مخاطب داشته باشد.

همچنین بر اساس مصوبه جدید شورای عالی فضای مجازی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید با همکاری وزارت امور خارجه برای جمع‌آوری اطلاعات نقاط تماس درگاه‌ها و پیام‌ رسان‌ های اجتماعی خارجی «برای مقابله فعال با نشر اخبار خلاف واقع در این پلتفرم‌ها ساز و کاری را تعیین کنند».

«تدوین و پیاده‌سازی نظام اعتبار سنجی و رتبه‌بندی درگاه‌ها و سکوهای نشر با همکاری سازمان صدا و سیما» از دیگر مواردی است که در مصوبه جدید شورای عالی فضای مجازی ذکر شده است.

این اقدامات در حالی ادامه دارد که پیشتر برخی مقامات و نیز رسانه‌های نزدیک به سپاه از بی‌اثر بودن سیاست‌های محدود و یا مسدودسازی فضای مجازی طی سال‌های اخیر اذعان کرده‌اند.