جمهوری اسلامی در حالی طالبان را بخشی از راه حل آینده افغانستان می نامد که این گروه همچنان به اقدامات تروریستی و از جمله حمله به اهداف غیرنظامی ادامه می‌دهد.

به گزارش رصد بلوچستان امروز سه‌شنبه ۷ بهمن، هیاتی بلندپایه از گروه به رهبری «ملا برادر آخند»، معاون سیاسی و رئیس دفتر طالبان در قطر با دعوت رسمی دولت جمهوری اسلامی وارد تهران شد.

«سعید خطیب زاده»، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی این سفر را تایید کرده است و گفته که قرار است هیات طالبان با مقامات جمهوری اسلامی از جمله «جواد ظریف» و نیز نماینده ویژه ایران در امور افغانستان دیدار کنند.

سخنگوی هیات طالبان نیز هدف از این دیدار را بحث درباره روابط دو کشور، وضعیت مهاجران افغان و وضعیت فعلی سیاسی و امنیتی افغانستان و منطقه عنوان کرده است.

سفر هیات طالبان در حالی برگزار می‌شود که در روز دوم دی‌ماه، محمدجواد ظریف در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی «طلوع نیوز» افغانستان گفت که «طالبان اقدامات تروریستی بسیار انجام داده است… و در قوانین، ما هنوز طالبان را از گروه تروریستی خارج نکرده‌ایم.»

در ۱۷ مرداد سال ۱۳۷۷، طالبان به کنسولگری ایران در مزار شریف افغانستان حمله کرد که در نتیجه آن ۸ دیپلمات ایرانی کشته شدند.

جواد ظریف در مصاحبه خود با «طلوع نیوز» گفته بود که ما این موضوع را «نه بخشیده‌ایم و نه فراموش کرده‌ایم»، اما افزود که با توجه به «واقعیت‌های» افغانستان، جمهوری اسلامی ایران گروه طالبان را «بخشی از راه حل» در آن کشور می‌داند.

جمهوری اسلامی در حالی طالبان را بخشی از راه حل آینده افغانستان می نامد که این گروه همچنان به اقدامات تروریستی و از جمله حمله به اهداف غیرنظامی ادامه می‌دهد.

بسیاری از فعالین سیاسی و مدنی افغانستان جمهوری اسلامی را متهم به حمایت مالی و تسلیحاتی گروه طالبان برای بی ثبات سازی این کشور می‌کنند.

جامعه مدنی افغانستان به ویژه زنان این کشور نیز نگران از دست رفتن حقوق محدود اجتماعی خود در صورت قدرت گرفتن دوباره طالبان در این کشور هستند.