وانگ یی، وزیر امور خارجه چین جهت امضای قرارداد ۲۵ ساله با جمهوری اسلامی وارد تهران شد.

به گزارش رصد بلوچستان، امروز ۶ فروردین ماه ۱۴۰۰، وانگ یی وزیر امور خارجه چین برای امضای قرارداد ۲۵ ساله با جمهوری اسلامی وارد تهران شده است. این قرارداد باعث استقرار نیروهای نظامی چین در آب های بلوچستان خواهد شد.

جمهوری اسلامی قرار است با امضای این تفاهم نامه، بخش هایی از جغرافیای ایران بویژه سواحل بلوچستان و بندر چابهار و #بنگلان را در اختیار دولت چین قرار دهد.

دولت چین نیز با امضای این قرارداد قصد دارد پایگاه های نظامی در سواحل بلوچستان را احداث کند.

وانگ یی دیروز ۵ فروردین ماه به ترکیه سفر کرده بود و یک روز پیش از آن در عربستان سعودی با مقامات این کشور دیدار کرده بود.

برنامه سفر شش روزه وزیر خارجه چین شامل کشورهای ایران، ترکیه، عربستان، امارت، عمان و بحرین است.

خبرگزاری فارس گزارش داده که قرار است فردا، “۷ فروردین، سند برنامه همکاری جامع ایران و چین به امضای وزرای خارجه دو کشور برسد.”

به گزارش رسانه‌های ایران دیدار با حسن روحانی رئیس‌جمهور و محمدجواد ظریف وزیر خارجه و همچنین علی لاریجانی مشاور آیت الله خامنه‌ای از برنامه‌های وزیر امور خارجه چین در تهران است.

فعالین مذهبی بلوچ ضمن نگرانی از امضای قرارداد ۲۵ ساله حکومت ایران با دولت چین گفتند: “حضور نیروهای نظامی چین در سواحل بلوچستان می تواند باعث درگیری های محلی در منطقه شود، چرا که دولت چین مسلمانان کشور خود در منطقه اویغور را به شدت سرکوب می کند و حضور آنها در این منطقه می تواند باعث تنش شود.”

فعالین بلوچ نیز گفتند: “جمهوری اسلامی با واگذاری و اجاره دادن بخش هایی از جغرافیای ایران و حضور نظامی دیگر کشورها قصد دارد از جنگ و اختلاف با دیگر کشورها سوء استفاده کند و آنها را سپر خود قرار دهد.”

لازم به ذکر است، جمهوری اسلامی بسیاری از زمین های مردم بلوچ در شهرستان های #چابهار، #کنارک، #دشتیاری و … را جهت واگذاری آنها به دولت چین جهت احداث پایگاه های نظامی مصادره کرده است.