طبق اسناد رویت شده، زمین مصلای ایرانشهر که توسط ارگان‌های امنیتی زیربنای آن تخریب شد، قبلا با امضای مولانا قمرالدین ملازهی متولی سابق زمین، به هیئت امنا «واگذار» شده بود.

به گزارش رصد بلوچستان، نهادهای امنیتی پس از تخریب فندانسیون مصلای اهل سنت #پهره در تاریخ ۴ بهمن ۹۹، مدعی شدند که این محل به صورت امانتی بوده و ساخت و ساز عبادی در آن نباید صورت می گرفت.

در ویدیو ای که از درخوش شهردار #پهره منتشر شده وی به این موضوع اشاره میکند.

در این مورد کمپین فعالین بلوچ گزارش داده است که آقای درخوش یک روز قبل از حادثه تخریب مصلا، توسط اطلاعات #پهره تحت فشار قرارگرفته بود.

در همین زمینه اسناد به دست آمده از شهرداری #پهره نشان می‌دهد که در جلسه مورخ ۱۳۷۷/۱/۱۶ «با تعیین محل دقیق زمین جهت عیدگاه اهل‌سنت» از طریق «سازمان مسکن و شهرسازی» در اختیار «هیئت امنا» که مورد تایید نماینده ولی فقیه میباشد «واگذار» شده است.

امضای مولوی قمرالدین ملازهی به عنوان متولی، میرشکار فرمانده وقت #پهره، رسول گرگیج شهردار وقت و سرحدی نماینده وقت ولی فقیه در پای سند آن وجود دارد.

بنابر گفته مردم منطقه از سال ۷۷ همه ساله مردم در این محل به نمازهای عیدین و‌جمعه می‌پرداختند و نمازهای جنازه و چه بسا یومیه در زمان تعمیرات مسجد نور نیز عموما در این محل برگزار میشدند و کاربری محل به مدت ۲۲ سال برای اقامه نماز اهل سنت بوده است.

روز یکشنبه ۵ بهمن مردم در اعتراض به تخریب مصلا در مسجد نور تجمع کردند و فراخوانهای برای ادامه تجمع در محل از سوی فعالان در شبکه‌های مجازی منتشر شده است.

گزارشها همچنین حکایت از فشار ارگان های امنیتی بر مولوی طیب ملازهی متولی فعلی این مسجد برای سکوت افزایش یافته است.

هامون؛ شبکه استانی و حکومتی بلوچستان با پخش گزارشی تخریب فنداسیون مسجد جامع اهل سنت را جوسازی شبکه های معاند عنوان کرده است.

این شبکه‌ استانی که به مواضع ضد بلوچ و ضد اهل سنت شهرت دارد، در گفتگویی با دو تن از علمای #پهره و پخش منقطع آن صحبتهای آنان، اقدام به تحریف ماجرا کرده است.

بسیاری از علمای اهل سنت از جمله، مولانا محمد گُل مدیریت حوزه علمیه مخزن العلوم #خاش به همراه مدرسین این مدرسه، حافظ عبدالله مُلّازهی مدیر مدرسه دینی منبع العلوم #کوه_ون ، مفتی عبدالله امیری، مولوی محمد امین آسکانی مدیر داخلی مدرسه دینی انوارالحرمین #پشامگ، مولوی واحد بخش بلوچی از علمای سرشناس #سرباز، حافظ عبدالغفار نقشبندی امام جمعه موقت #راسک، مولوی عبدالعزیز مُلّازهی از سخنرانان معروف #سراوان و مولوی یارمحمد امراء استاد برجسته اشاعت التوحید سراوان و بسیاری دیگر از علما و جوانان بلوچستان با انتشار بیانیه‌های جداگانه تخریب فنداسیون این عبادتگاه اهل سنت را محکوم کرده اند.