جو بایدن، رییس جمهوری ایالات متحده، تاکید کرد که واشنگتن حاضر نیست برای وادار کردن جمهوری اسلامی ایران به آمدن به میز مذاکره جهت احیای برجام، تحریم‌های اعمال شده علیه ایران را لغو کند.

به گزارش رصد بلوچستان، پرزیدنت بایدن در بخشی از مصاحبه‌ خود با سی‌بی‌اس که روز یکشنبه ۱۹ بهمن پخش شد، در پاسخ به این پرسش که آیا آمریکا برای آن که ایران به برجام بازگردد، ابتدا تحریم‌ها را لغو خواهد کرد گفت: «خیر.»

پرزیدنت بایدن در این مصاحبه تلویزیونی، که روز جمعه ضبط شده و بخش کوتاهی از آن امروز صبح پخش شد، در پاسخ به این پرسش که آیا ایرانی‌ها ابتدا باید غنی‌سازی را متوقف کنند، با تکان دادن سر تایید کرد.

در حالی که دولت پرزیدنت بایدن می‌گوید آماده است در صورت بازگشت ایران به تعهدات برجام، آمریکا را به این توافق بازگرداند، «علی خامنه ای» بار دیگر گفت که تا آمریکا همه تحریم‌ها را بر ندارد، ایران نیز قدمی بر نخواهد داشت.

علی خامنه‌ای، رهبر خودخوانده جمهوری اسلامی، روز یکشنبه ۱۹ بهمن در جمع نظامیان نیروی هوایی گفت که شرط ایران این است که «آمریکا بایستی تحریم‌ها را کلاً در عمل لغو کند.»

وی گفت: «ببینیم که درست تحریم‌ها لغو شده، آن‌وقت به تعهدات برجامی برمی‌گردیم.»
او گفت این موضوع «سیاست قطعی» جمهوری اسلامی است و «هیچ‌کس از آن عدول نخواهد کرد.» در ایران، به رغم وجود دولت،‌ سیاست‌های کلان با تصمیم علی خامنه ای انجام می‌شود.

اظهارات خامنه‌ای در حالی است که ایالات متحده می‌گوید در صورت رعایت تعهدات توسط جمهوری اسلامی، آماده بازگشت به برجام است.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، روز جمعه ۱۷ بهمن در یک کنفرانس خبری در کاخ سفید در پاسخ به پرسشی درباره زمان بندی دولت پرزیدنت بایدن برای توافق هسته‌ای با ایران گفت: «همه چیز بسته به ایران است. اگر ایران به اجرای کامل تعهدات خود در قبال توافق هسته‌ای برجام بازگردد، ایالات متحده هم چنین خواهد کرد. آمریکا آن را به عنوان پایه‌ای برای ساخت توافقی طولانی‌تری و قوی‌تر مورد استفاده قرار می‌دهد که پاسخگوی دیگر موارد نگرانی هم باشد.»

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا، واشنگتن را در سال ۲۰۱۸ از برجام خارج کرد و تحریم هایی را که تحت آن توافق برداشته شده بود، دوباره برگرداند.

دولت پرزیدنت بایدن از زمان شروع کار خود، گفته است اگر ایران به اجرای تعهدات خود در قبال توافق هسته‌ای موسوم به برجام بازگردد، آمریکا هم به این توافق بازخواهد گشت.