خبرگزاری رصد بلوچستان از نقشه سپاه و فوج پاکستان برای ترور مولانا نقشبندی اطلاع رسانی کرده بود که هم اکنون ابعاد جدیدی از این برنامه کشف شده است.

به گزارش رصد بلوچستان، شبکه کلمه پس از اطلاع رسانی رصد بلوچستان مدعی شده که به گزارش های جدیدی درباره برنامه ترور‌ مولوی عبدالغفار نقشبندی دست یافته است که نشان می دهد نیروهای سپاه قصد جوسازی برای ترور وی را دارند.

بنا بر این گزارش، نیروهای سپاه، برخی افراد ناشناس را در قالب شهروندان پاکستانی به نزد علما و بزرگان بلوچستان و سیستان فرستاده اند تا اینگونه القا کنند که دولت پاکستان به دنبال ترور این روحانی بلوچ است.

پس از افشاگری خبرگزاری رصد بلوچستان در رابطه با ترور مولانا نقشبندی و نگرانی مردم از این بابت، نیروهای امنیتی و سپاه در نقش مدافع مولوی نقشبندی برآمده و ادعا کرده اند که از مولوی نقشبندی حمایت خواهیم کرد.

گفتنی است که مولوی حافظ عبدالغفار نقشبندی، روحانی بلوچ اهل سنت و زندانی سیاسی سابق، در جریان سخنرانی روز جمعه ۶ خرداد ۱۴۰۱ خود، نسبت به کشته شدن برخی از بلوچ ها در بلوچستان شرقی توسط ارتش پاکستان انتقاد کرده بود.

وی در این سخنرانی همزمان با انتقاد از نظام تهران خواستار پایان دادن به تیراندازی به سمت سوختبران و شهروندان بلوچ شده بود.

مولوی عبدالغفار نقشبندی، فرزند مولانا فتحی‌محمد نقشبندی، بارها مواضع انتقادی نسبت به حکومت جغرافیای ایران داشته و از بی توجهی مقامات حکومتی جهت استخدام بومی های اهل سنت و بلوچ در پست های مدیریتی همچون حوزه‌های سیاسی و امنیتی ایران نیز انتقاد کرده بود.

این مواضع وی باعث بازداشت و زندانی شدن او نیز شده بود؛ وی در تاریخ ۲۷ مهر ۱۳۹۴ پس از تحمل سه سال و پنج ماه حبس، با قرار وثیقۀ ۵۰۰ میلیون تومانی آزاد شد.