جمهوری اسلامی پس از به بن بست رسیدن با آمریکا، قصد دارد سواحل بلوچستان و مناطق دیگری از جغرافیای ایران را طبق قرارداد ۲۵ ساله به چین واگذار کند.

به گزارش رصد بلوچستان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی پس از صحبت های روز گذشته «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا در رابطه با عدم برداشتن تحریم ها، خبر از واگذاری سواحل بلوچستان و نقاط دیگر جغرافیای ایران به حکومت چین داد.

قرداد ۲۵ ساله جمهوری اسلامی با حکومت چین در راستای ورود هزاران نیروی نظامی چینی و ساخت پایگاه نظامی چین در سواحل بلوچستان است.

ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در این مورد گفته، توافق ۲۵ ساله با چین به زودی نهایی خواهد شد، نگاه راهبردی ما به منطقه باید فراگیر باشد نه حذفی؛ باید به دنبال بازی برد – برد باشیم و بازی ‌هایی را دنبال کنیم که منافع همه در آن باشد.

ظریف می گوید: «این امکان را داریم با یک کنسرسیوم در منطقه قفقاز بتوانیم مسیری را ایجاد کنیم که باعث آرامش جمهوری آذربایجان و ارمنستان شود و همه کشور‌های منطقه از آن بهره‌مند شوند.»

جمهوری اسلامی از ترس انزوا در منطقه به دلیل فعالیت های تروریستی و فشارهای همه جانبه کشورها علیه او به شدت در نگرانی قرار دارد.

همچنین تنها امید علی خامنه ای که رئیس جمهور جدید آمریکا بود با سخنرانیهای روز گذشته به طور کامل از بین رفت که در این راستا به دنبال نهایی کردن واگذاری بسیاری از مناطق به حکومت چین است تا با این کار بتواند پشتوانه ای برای خود آماده کند.