انتشار فایل صوتی ظریف، کار را به شکایت از روحانی و ممنوع‌الخروج شدن ۲۰ نفر از مسئولان رساند.

به گزارش رصد بلوچستان، پس لرزه های فایل صوتی مصاحبه محمد جواد ظریف با برکناری حسام‌الدین آشنا از مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌ جمهوری وارد مرحله تازه‌ای شده که برخی نمایندگان مجلس شکایتی قضایی از حسن روحانی و دیگر مقام‌های دولت طرح کرده‌اند و قوه قضاییه هم ۲۰ نفر را ممنوع‌الخروج کرده است.

حسینعلی حاجی‌دلیگانی، دبیر هیات‌رئیسه مجلس، اعلام کرد تعدادی از نمایندگان از روحانی، ظریف،‌ آشنا و همچنین مسئولان مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری شکایت قضایی کرده‌اند.

در متن این شکایت که خبرگزاری تسنیم،‌ نزدیک به سپاه پاسداران، آن را منتشر کرده است افشای مصاحبه «طبقه‌بندی‌ شده» ظریف در ایران‌اینترنشنال دلیل اقدام عنوان شده و نمایندگان خواستار «تعقیب کیفری» مقام‌های ارشد دولت شده‌اند.

حاجی‌دلیگانی همچنین گفته که نمایندگان خواستار تحقیق و تفحص از این مرکز هستند.

ساعتی پیش از طرح این شکایت، روحانی طی حکمی آشنا را از ریاست مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری برکنار کرده و علی ربیعی، سخنگوی دولت، را جانشین او کرده بود.

رسانه‌های رسمی ریاست ‌جمهوری دلیل این اقدام را انتشار فایل ظریف عنوان کردند. برخی رسانه‌ها هم نوشتند آشنا استعفا داده است.

آشنا پس از برکناری، در توییتر افشای فایل مصاحبه ظریف را «شبیخون سیاسی» دانست و آن را برنامه‌سازی غیرمحرمانه خواند. این در حالی است که وزارت خارجه و قوه قضاییه این مصاحبه را سند طبقه‌بندی شده توصیف کرده بودند.