محمد باقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی ایران  موفق به دیدار با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه نشد.

به گزارش رصد بلوچستان، محمد باقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی ایران  موفق به دیدار با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه نشد. نزدیکان قالیباف می‌گویند که او حاضر به پذیرش پروتکل‌های بهداشتی رئیس جمهوری روسیه نبوده است. پیشتر اما رسانه‌ها گزارش کرده بودند او در تهران تست کرونا می‌دهد.

مجتبی توانگر، نماینده تهران در مجلس انجام نشدن دیدار قالیباف با پوتین را که روابط حسنه‌ای با جمهوری اسلامی دارد تائید کرده و گفته است رئیس جمهوری روسیه نماینده ویژه‌ای برای دریافت نامه رهبری معرفی کرده است.

رئیس مجلس که یکی از گزینه‌های نامزدی انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ است، حامل یک پیام ویژه از علی خامنه‌ای برای پوتین بود. در باره محتوای این پیام چیزی بیان نشده است.

محمدحسین فرهنگی، سخنگوی هیئت رئیسه مجلس در واکنش به آنچه که در مسکو برای رئیس مجلس رخ داد، گفته است سفر قالیباف به دعوت همتای روسیه‌ای و از قبل برنامه‌ریزی شده بود.

او در باره محتوای پیامی که قالیباف نتوانست به بهانه آن با پوتین دیدار کند و برای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ عکس بگیرد هم گفته که از جزئیات اطلاعی ندارد و شاید درست نباشد مفاد آن منتشر شود.

مهدی محمدی، از مشاوران قالیباف اما محتوی پیام را بسیار مهم خوانده و در توییتر نوشته «تاکید بر اینکه پیام باید در همین زمان، بدون تاخیر و توسط قالیباف به روس‌ها منتقل شود در عالی ترین سطح انجام شده است».

حالا محتوای پیامی که خامنه‌ای رساندن آن را به وزیر خارجه‌ای که کمتر از دو هفته قبل به روسیه رفت، نسپرد به حاشیه رفته است و منتقدان قالیباف در داخل و خارج پذیرفته نشدن او از سوی پوتین را برجسته کرده‌اند.

نزدیکان قالیباف هم بدون اینکه نامی از دولت یا وزارت خارجه ببرند، برخی را به تلاش برای لغو این سفر متهم می‌کنند.

در توییتر و شبکه‌های اجتماعی قالیباف که می‌خواست از این سفر برای انتخابات سال آینده بهره ببرد، مورد خطاب کنایه‌های بی‌شماری قرار گرفته است. او و همراهانش در این سفر همچنان سکوت کرده‌اند.

رسانه‌های خبری ایران می‌گویند که موضوع پروتکل بهداشتی پیش از سفر نیز مطرح شده است. پیشتر روزنامه همشهری نوشته بود قالیباف برای دیدار با پوتین پذیرفته است در تهران تست کرونا بدهد.