بر اساس نتایج اعلام شده انتخابات پارلمان ایالتی در کاتالونیا طرفداران استقلال از اسپانیا به پیروزی رسیدند. حزب سوسیالیست گرچه بیشترین آرا را به خود اختصاص داد، اما سرنوشت اکثریت کرسی‌ها به نام استقلال طلبان افتاد.

به گزارش رصد بلوچستان، انتخابات پارلمانی روز یکشنبه ۱۴ فوریه (۲۶ بهمن) در ایالت کاتالونیا برگزار شد. نتیجه انتخابات حکایت از پیروزی ائتلاف نیروهایی دارد که خواستار جدایی از اسپانیا هستند.

سه حزب طرفدار استقلال در انتخابات پارلمانی در این ایالت بیشترین میزان آرا را به خود اختصاص دادند. به این ترتیب، نه تنها نیروهای استقلال‌طلب می‌توانند سرنوشت دولت محلی این ایالت را رقم بزنند، بلکه می‌توانند سیاست چالش‌برانگیز خود را در قبال حکومت مرکزی اسپانیا ادامه دهند.

بیشترین تعداد آرای انتخابات کاتالونیا به نام حزب سوسیالیست PSC ثبت شد. این حزب عملا شعبه‌ای از حزب سوسیالیست حاکم بر دولت مرکزی اسپانیا است.

به رغم آن، آرای ائتلاف احزاب طرفدار استقلال بیش از آرای حزب سوسیالیست در پارلمان این ایالت است.

حزب سوسیالیست ایالت کاتالونیا موفق به کسب ۲۳ درصد آرا شد و توانست ۳۳ کرسی از مجموع ۱۳۵ کرسی پارلمان را از آن خود کند.

این در حالی است که آرای استقلال‌طلبان میانه رو وابسته به حزب ERC همراه با آرای طرفداران تندروی استقلال از اسپانیا (وابسته به کارلوس پوچدمون) در همراهی با آرای گروه چپ‌رو و استقلال‌طلب این ایالت به حدی است که استقلال‌طلبان می‌توانند ۷۴ کرسی را از آن خود بکنند.

میزان مشارکت در انتخابات پارلمانی ایالت کاتالونیا ۵۳ درصد اعلام شده است. این در حالی است که مشارکت در انتخابات سال ۲۰۱۷ حدود ۷۹ درصد بود.