از ابتدای فروردین ماه ۱۴۰۱ تاکنون، دستکم ۸ کودک و دو شهروند که یکی از آنها تبعه اهل بنگلادش بوده، در هوتگ (گودال آب) در دو شهرستان چابهار و دشتیاری غرق شده و جان خود را از دست دادند.

به گزارش رصد بلوچستان به نقل از کمپین فعالین بلوچ، از ابتدای امسال تاکنون، دستکم هشت کودک و دو شهروند که یکی از آنها تبعه خارجی بوده، در هوتگ غرق شدند.

براساس گزارش های رسیده به کمپین فعالین بلوچ، کودکان غرق شده در هوتگ‌ها، زیر ده سال بوده‌اند که در حال بازی در کنار گودال‌های آب سقوط کرده و جان خود را از دست داده‌اند.

یکی از شهروندان غرق شده در هوتگ، “یاسمین هوت” معلم فرهنگی بوده که جهت نجات‌ جان دو دانش‌آموز غرق شده خود در هوتگ جان خود را از دست داده است.

پیشتر معین الدین سعیدی نماینده مردم چابهار و دشتیاری در مجلس شورای اسلامی با اشاره به کمبود آب در جنوب بلوچستان گفته بود: “در حال حاضر بیش از ۵۰ درصد روستاهای حوزه انتخابیه چابهار به آب شرب دسترسی ندارند که حدود ۴۰۰ الی ۵۰۰ روستا با جمعیت تقریبی ۲۰۰ هزار نفر هستند.”

مدرس خیابانی استاندار بلوچستان و سیستان با اعلام ممنوعیت تردد در کنار هوتگ‌ها از اختصاص بودجه یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومانی برای حصارکشی و ایمن سازی هوتک‌ها از سوی وزارت نفت خبر داده است.

براساس آمارهای حکومتی، دستکم ۸۹ هوتک در شهرستان چابهار در مسیر مدارس و خانه‌های روستایی واقع شده‌اند که خطری جدی برای کودکان است‌.

علی علیجانی مسئول ایمن‌سازی هوتک‌ها و نقاط پرخطر در بلوچستان و سیستان در حالی از لوله کشی آب پایدار در شهرستان‌های چابهار و دشتیاری خبر داده که معین الدین سعیدی در گفت‌و‌گو با عصر ایران گفته بود: “بیش از ۵۰ درصد روستاهای حوزه انتخابیه چابهار به آب شرب دسترسی ندارند که حدود ۴۰۰ الی ۵۰۰ روستا با جمعیت تقریبی ۲۰۰ هزار نفر از دسترسی به آب شرب لوله کشی سالم و بهداشتی رنج می‌برند.”

براساس آمار حکومتی، در حال حاضر، هزار و ۷۰ هوتگ در حوزه شهرستان چابهار، ۳۰۰ هوتگ در حوزه ‏شهرستان دشتیاری، ۱۸ هوتگ در حوزه شهرستان کنارک، ۵۰ هوتگ در حوزه شهرستان ‏گنداوک و ۳۰ هوتگ در شهرستان سیب‌سوران وجود دارد.

براساس گزارش سالانه ۲۰۲۱ کمپین فعالین بلوچ، دستکم ۳۷ شهروند بلوچ که ۲۱ تن از آنها کودک بوده اند بر اثر غرق شدگی در آب هوتگ، رودخانه، دریا، کانال آب یا ریزش دیواره هوتگ ها کشته و زخمی شده اند.