پنج شهروند بلوچ که حدود ۱۶ سال پیش توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده‌اند با وجود اثبات بی‌گناهی همچنان در بازداشت به سر می‌برند.

به گزارش رصد بلوچستان به نقل از کمپین فعالین بلوچ، پنج شهروند بلوچ اهل #کورین از توابع #دزاپ در سال ۸۵ با یورش مأموران امنیتی کرمان بازداشت شده و به زندان بم منتقل شده‌اند.

بر اساس گزارش‌های دریافتی، طی این مدت یکی از این زندانیان جان باخته است. هویت ۴ زندانی دیگر “خدارحم ریگی”، ” گلاداد شه‌بخش”، “عبدل شه‌بخش” و “عمر شه‌بخش” عنوان شده است.

بازداشت این افراد به دنبال درگیری ۱۲ نفر از افراد مسلح از اهالی #کورین با نیروهای مرصاد ریگان صورت گرفته است. طی این درگیری شماری از نیروهای مرصاد کشته شده و افراد مسلح از محل متواری شده‌اند.

نیروهای امنیتی کرمان چند روز پس از درگیری با یورش به روستای #سرجنگل #کورین این ۵ شهروند را بازداشت کرده و به زندان بم انتقال داده‌اند.

گزارش شده است: “سال ۸۶ افراد مسلح با پذیرفتن مسئولیت حمله به نیروهای مرصاد، توسط قرارگاه نبی‌اکرم (ص) تامین گرفته‌اند. با وجود اقرار کتبی و شفاهی افراد مسلح به درگیری با نیروهای مرصاد و اثبات بی‌گناهی افراد بازداشت‌شده، همچنان آنها در زندان به سر می‌برند.”

گفته می‌شود؛ رئیس زندان ضمن اعتراف به بی‌گناهی افراد بازداشت‌شده، از ترس شکایت آنها علیه نیروهای امنیتی از آزادی این افراد خودداری می‌کند.